Гаряча лінія +380950010340

Міжнародний день відмови від куріння

Міжнародний день відмови від куріння щорічно відзначається у третій четвер листопада. Цей День покликаний звернути увагу суспільства на величезну шкоду нікотинової залежності на здоров’я людини.
  Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько половини курців помирає від хвороб, спричинених тютюновим димом. В Україні тютюн забирає 130 тисяч життів на рік, в тому числі від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців. Згідно з статистикою за 2023 рік 23% дорослих вживають тютюнові та нікотинові вироби щодня ( 38% чоловіків та 11% жінок). Електронні сигарети або інші пристрої для вейпінгу вживають 3,3% (4,2% чоловіків та 2,5% жінок).
Дослідження щодо поширеності вживання тютюнових та нікотинових виробів в Україні серед дорослого населення проведено Всесвітньою організацією охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я  та Київським міжнародним інститутом соціології показало, що з початком повномасштабної війни в Україні 40,2% респондентів зазначили про збільшення вживання тютюну або нікотину. Однак наміри відмовитися від куріння мають 63,1%.
Куріння впливає на усі системи організму людини. Найбільшої шкоди завдає серцево-судинній і дихальній системам, а також є чинником, що провокує появи ракових пухлин: 90% летальних випадків від раку легень, 75% від хронічного бронхіту і 25% від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. 
Більшість людей не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюнових виробів, а особливо діти віком 15-17 років. Середній вік першої спроби куріння сигарет становить 17 років (15років – чоловіки і 19 років – жінки). Щоденними курцями стають в середньому у 19 років. В нашій країні куріння серед підлітків дуже розповсюджене, за статистикою кожна четверта дівчинка і кожен другий хлопчик вживають тютюнові вироби. 
Популяризація серед молоді вейпів та електронних сигарет є глобальною проблемою сьогодення. Корінь цієї проблеми в тому, що реклама переконує у безпечності використання таких виробів, при цьому виробники свідомо недоговорюють про ряд негативних факторів від куріння електронних сигарет. Пара від вейпу призводить до розвитку багатьох неінфекційних захворювань за рахунок вмісту токсичних речовин та великої кількості ароматизаторів. Вона є сильним подразником органів дихання, здатна викликати розлади з боку  серцево – судинної системи, впливати на центральну нервову систему призводячи до змін функцій головного мозку, погіршення пам’яті, здатності до навчання, різких змін настрою.
У дітей і підлітків, які починають вживати електронні сигарети, удвічі вищий ризик того, що в майбутньому вони почнуть вживати традиційні сигарети. Електронні сигарети викликають залежність і є дуже небезпечними. Саме тому важливо проводити бесіди, лекції, тематичні уроки серед підлітків. Розповідати про наслідки активного й пасивного паління для здоров’я, пояснювати необхідність відмови від вживання тютюну. Звертати увагу на переваги відмови від куріння такі як: зникає задишка, кашель, з’являється енергія, покращуються пам’ять та концентрація уваги, нормалізується тиск, зменшуються ризики серцевих захворювань, інсультів та інфарктів, онкологічних хвороб. Покращується зовнішній вигляд: колір шкіри стає здоровішим, зникає неприємний запах з рота, перестають жовтіти зуби та нігті, покращується стан волосся.
Кидати курити можна і потрібно у будь-якому віці та незалежно від стажу куріння. Можливо, доведеться докласти трохи більше зусиль, але досягти успіху цілком реально. Головне – захотіти та повірити у свої сили. 

 

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024