Наскільки хороша наша питна вода?
Як відомо, стан організму людини залежить від повітря, способу життя, якості продуктів харчування, а також питної води. В часи, коли довкілля було чистим і природним, для нас не було розділення води на питну і не питну, практично із всіх природних джерел вода була питною.
Втім, забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини, мільярди вірусів і бактерій у ній призводять до спалахів епідемій, різного роду інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь. Питна вода та її якість мають істотний віплив на всі фізіологічні та біохімічні процеси, що відбуваються в організмі людини, а відтак – на стан її здоров’я. Отже, можна стверджувати, що якісні характеристики води, рівень її забруднення впливає на загальний стан захворюваності населення.
За даними ВООЗ більше 80 % відомих нині хвороб пов’язані з незадовільною якістю питної води.
У наш час актуальною проблемою залишається водопостачання якісною водою населення, адже підґрунтові води не завжди відповідають діючим стандартам і санітарним нормативним вимогам до питної води. Ситуація погіршується і через воєнні дії на території України, що вкрай негативно впливають на чистоту води.
Власники та балансоутримувачі джерел централізованого водопостачання повинні здійснювати систематичний виробничий контроль безпечності та якості питної води від місця водозабору і до місця її споживання, згідно з вимогами до санітарних норм. Серед пріоритів покращення якості питної води – оновлення та удосконалення систем водопостачання, упорядкування зон санітарної охорони джерел питного водопостачання на водозаборах, будівництво і реконструкція водоочисних систем з використанням нових технологій.
Згідно із ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», питна вода призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.
Відтак бактеріологічна лабораторія ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» постійно проводить дослідження води, яку доставляють з Городнянської Ріпкинської, Куликівської ОТГ, Чернігівського району та обласного центру. Загалом протягом ІІІ-го кварталу 2023 року на виконання Плану моніторингових досліджень та на договірній основі досліджено 408 проб водопровідної води та 147 проб води децентралізованого водопостачання (колодязів). Спостерігалися відхилення (наявність загальних коліформ) у 22 пробах води водопровідної (5,4%) та у 34 пробах води колодязної (23,1%). Також були виділені E.coli у 18 пробах води, ентерококи – у 7 пробах, що не відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
Вода досліджувалася за допомогою приладу Quanti-Tray Sealer, який зменшує час самого дослідження та зводить до мінімуму втрачання людського фактору.
Відтак слід зазначити, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води – це проводити лабораторні дослідження атестованою лабораторією. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смаку, запаху, кольору), а відповідно – не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.
Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте! Вам у цьому допоможе бактеріологічна лабораторія нашої установи.