Гаряча лінія +380950010340

Небезпечна легіонела

Намагаючись досягти максимального комфорту, людина відвідує басейни, оточує себе технологіями примусової вентиляції, кондиціонерами, зволожувачами повітря. Саме з активним використанням кондиціювання в останні роки різко зросла кількість спалахів легіонельозу.

        Для людини, окрім високого ризику банальної застуди, перебуваючи під потоком холодного повітря, ці прилади містять у собі серйознішу небезпеку. Адже у системі охолодження кондиціонера накопичується конденсат, який під сонячним промінням нагрівається до високої температури, створюючи сприятливі умови для життєдіяльності легіонели, що може призвести до такого захворювання, як легіонельоз.

        Збудник цього захворювання – бактерія Legionella pneumophillia. Людина інфікується через вдихання дрібнодисперсного водяного аерозолю, зараженого цією патогенною бактерією. У такому випадку слід звернути увагу на такі симптоми, як підвищення температури тіла, задишку, біль у грудях, кашель, загальну слабкість тощо. Тобто, на такі прояви, що притаманні застуді.

        У медицині не зареєстровані випадки передачі легіонельозу від людини до людини, зараження можливе лише при контакті з водою, що містить Legionella pneumophillia. 

         Вчені  часто називають легіонельоз «хворобою мандрівників», адже  за даними ВООЗ, понад 25 % випадків захворювань пов’язані з перебуванням подорожуючих у готелях та транспорті. Інкубаційний період  захворювання становить від 2 до 7 днів, тому на момент появи симптомів людина може бути вже далеко від потенційного джерела інфікування. І у такому випадку встановити діагноз дуже важко.

          Легіонелла поширена на всій земній кулі, але в економічно розвинених країнах зустрічається набагато частіше. 

В системах гарячого водопостачання, не оснащених зворотними трубопроводами, які забезпечують повернення гарячої води до бойлеру при закритих кранах (рециркуляція гарячої води), рідина на ділянці трубопроводу перед краном застоюється, і з часом  її температура знижується до 25-35 градусів. Саме такий температурний  режим – найсприятливіший для розмноження збудника легіонельозу. Таким чином, відсутність систем рециркуляції гарячої води, тривале невикористання кранів, душових сіток, які приводять до зниження температури води перед кранами – фактори ризику  поширення легіонел..

Побутові спліт-кондиціонери з зовнішнім та внутрішнім блоком не є фактором розповсюдження та розмноження легіонел, бо в них немає утворення аерозолю та не циркулює вода. Певний ризик являють собою центральні системи кондиціювання зі зволожуванням повітря, яке відбувається за рахунок розбризкування рідини в повітря, яке подається в систему.

Для зниження ризику передачі легіонельозу рекомендується розробити плани заходів щодо забезпечення відповідної температури гарячої води, уникнення застоїв в системах гарячого водопостачання, а також організації періодичних досліджень гарячої води на наявність збудника легіонельозу.

Так лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» має змогу проводити лабораторні дослідження води централізованого холодного та гарячого водопостачання, води з бойлерів, конденсату з кондиціонерів тощо на наявність збудника легіонельозу. Ціна дослідження згідно із затвердженим прейскурантом.

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024