Гаряча лінія +380950010340

Ожиріння – проблема сучасності

Починаючи з 2015 року 11 жовтня, а з 2020 року – 4 березня, у всьому світі проводиться Всесвітній день боротьби з ожирінням (World Obesity Day). Його ініціатором стала Всесвітня федерація ожиріння (World Obesity Federation), яка є некомерційною організацією, але на офіційному рівні співпрацює з МОЗ.

За оцінками вчених, до 2025 року в Україні ожиріння, ймовірно, матимуть 28,4% чоловіків та 29,2% жінок. Прогнозують, що у світі до 2035 року кількість людей з ожирінням та надмірною вагою перевищить 4 мільярди.

Ожиріння – це складна взаємодія різних факторів, для різних людей, у різних країнах і культурах. Якщо не боротися з ожирінням, воно сприяє розвитку діабету, серцево-судинних захворювань і раку. Останнім часом ожиріння серед підлітків можна назвати епідемією або навіть пандемією, тому що в багатьох країнах люди звикли до неповноцінної їжі і менше стали рухатися. Якщо раніше від ожиріння страждали в основному дорослі люди, то тепер сидячий спосіб життя молодих людей і те, чим вони харчуються, поступово призводять їх до ожиріння. Хвороби є причиною ожиріння лише у незначної частини людей. Серед них – рідкісні генетичні захворювання, гіпоталамічний синдром, дефіцит гормону росту. Більш поширеною причиною ожиріння є гіпотиреоз, який може бути проявом низки захворювань щитоподібної залози. Набагато частіше буває навпаки: ожиріння зумовлює появу небезпечних і дуже поширених захворювань. Перелік охоплює багато десятків патологічних станів: від серцево-судинних захворювань – до діабету і раку.

Як визначити, що у людини саме ожиріння, а не просто кілька зайвих кілограмів? Діагноз ожиріння, а йдеться саме про діагноз хвороби, якою воно є без жодних сумнівів, встановити нескладно. Для цього треба визначити індекс маси тіла (ІМТ) і окружність талії. Для визначення першого показника необхідно поділити вагу тіла у кілограмах на квадрат росту у метрах квадратних. Нормальний показник становить 18,5-25 кг/м2. Діагноз ожиріння встановлюється при його збільшенні понад 30 кг/м2 (зайвою вважається вага тіла при ІМТ від 25 кг/м2 до 30 кг/м2). Якщо жир накопичується в області живота (тип «яблуко»), і об’єм талії перевищує 90-100 см, то їх здоров’я в більшій небезпеці. Тому що при скупченні жиру в черевній порожнині розвивається високий артеріальний тиск, ішемічна хвороба серця, діабет, інсульт і деякі види раку.

Найкращі вправи, які можуть допомогти в боротьбі з ожирінням: ходити або бігати. Ходьба – чудовий спосіб розпочати свою фітнес-мандрівку. Якщо ви швидко ходите протягом 30 хвилин, ви можете спалити приблизно 150 калорій. І чим більше ви йдете та чим швидший ваш темп (аж до бігу), тим більше калорій ви спалите. Їзда на велосипеді є хорошим варіантом для аеробних вправ із невеликим навантаженням, які спалюють достатню кількість калорій. Прогулянка на велосипеді – ще одна чудова вправа, оскільки це не постійне тренування одночасно.

Щоб контролювати свою вагу зовсім не обов’язково без кінця сидіти на дієтах і у всьому відмовляти собі. Більшість людей, що мають зайву вагу, не впадають у відчай, а докладають свідомих зусиль і задіюють винахідливість, дотримуються розумної дієти і займаються спортом майже кожен день, тим самим зберігаючи бажану вагу. Адже здорове і довге життя варте будь-яких зусиль!

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024