Підсумки підбито, перспективи визначені
Про те, як ми спрацювали у минулому році та які завдання необхідно виконати протягом року поточного, йшлося 4 квітня на нараді, що відбулася у ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за участю адміністрації установи та керівників її відокремлених структурних підрозділів.
На зібранні порушувалася низка актуальних питань щодо захворюваності на інфекційні та неінфекційні хвороби, шляхи вирішення проблем із залученням громадян до імунопрофілактики, стан лабораторних досліджень, готовність колективу установи до можливих викликів у сфері громадського здоров’я, питання масово-роз’яснювальної роботи щодо обізнаності населення про засади здорового способу життя, організаційні заходи у площині покладених на Центр завдань тощо.
У своєму вступному слові генеральний директор установи Олександр Чепурний, зокрема, наголосив: ми повинні з’ясувати для себе, наскільки наша структура відповідає своєму призначенню у світлі підсумків роботи за минулий рік і визначення пріоритетних напрямків діяльності у поточному році за багатьма показниками.
А почали з аналізу інфекційної захворюваності. Заступник генерального директора з організації епідеміологічного нагляду Артем Ярошенко, знайомлячи із загальною картиною поширення таких недуг, навів деякі статистичні дані: протягом минулого року захворюваність на грип та ГРВІ в регіоні зросла майже на 57%, тобто на ці хвороби припадає 98,8% всіх інфекційних хвороб в області.
«На щастя, в області не зареєстровано більшості особливо небезпечних інфекцій та таких, що керуються засобами імунопрофілактики. Проте за 2023 рік зареєстровано 12 тисяч випадків коронавірусної хвороби, і ми бачимо, що нині грип та ковід доповнюють один одного. Також до нас надходило 1208 екстрених повідомлень щодо гострих кишкових інфекцій, у переважній більшості з яких джерелом інфекції були м’ясні продукти. Така захворюваність минулого року зросла у 1,8 раза».
Спікер навів ще й цифри щодо збільшення захворюваності на ротавірусну інфекцію, сальмонельоз, вірусні гепатити, інші хвороби. Також Артем Ярошенко зауважив, що фахівці повинні бути професійно готовими до всіх можливих викликів щодо поширення тих або інших інфекційних хвороб.
«Ми всі пам’ятаємо, як проходила в області наздоганяюча кампанія з вакцинації проти кору, коли вона була виконана на 94,3%. І якщо буде оголошена нова кампанія (хоча поки не відомо, проти якого захворювання та для яких вікових категорій), необхідно буде її провести з урахуванням тих проблем, що ми вирішували протягом минулої кампанії. Тому з вашого боку, – наголосив Артем Ярошенко, звертаючись до присутніх, – необхідне раціональне планування і дотримання плану моніторингу».
Він також ознайомив з ситуацією із захворюваністю на краснуху, епідемічний паротит, менінгококову інфекцію та з поширенням особливо небезпечних інфекцій – лептоспірозом (збільшення з 2 до 24 випадків), туберкульозом (збільшення на 5,9%, 33 смертельних випадків), а також звернув увагу на настороженість медиків щодо сказу.
«Висновок такий – санепідситуація в області нестійка, стан захворюваності не перевищує загальнорічні показники, але є умови для її погіршення», – підсумував Артем Ярошенко.
У свою чергу Олександр Чепурний заслухав керівників структурних підрозділів щодо їхнього бачення боротьби з поширенням інфекційних хвороб та визначив головні шляхи профілактичної роботи, наголосивши на роботі із громадами щодо залучення людей до вакцинації.
Заступниця генерального директора з дослідження фізичних та хімічних факторів Тетяна Наливайко презентувала доповідь «Контроль за показниками і чинниками, що впливають на здоров’я населення. Проведення інформаційно-просвітницької діяльності з метою популяризації активного здорового способу життя та профілактики неінфекційних хвороб».
Спікер, зокрема, проаналізувала стан проведення лабораторних та інструментальних досліджень у сфері санітарно-епідеміологічного благополуччя, адже результати таких досліджень напряму пов’язані зі станом здоров’я у громадах, наприклад, серед дитячого населення. А це освітленість, метеорологічні фактори тощо.
Йшлося і про якість води централізованого постачання у площині стандартів лабораторних досліджень та дотримання правильного алгоритму відбору проб.
Зупиняючись на просвітницькій діяльності, Тетяна Наливайко наголосила: цей напрямок роботи нині вважається одним з важливих для проведення у громадах.
«Центр громадського здоров’я на першу половину року надав нам 5 ключових моментів, на які ми повинні звернути увагу. Це серцево-судинні хвороби, цукровий діабет, онкологічні недуги, хронічні обструктивні хвороби та психічні розлади. Втім, це не означає, що масово-роз’яснювальна робота повинна бути обмежена саме цими днями, її слід проводити протягом всього півріччя. І працювати у цьому плані ми повинні не тільки з організованими колективами, а й з батьками, органами державної влади, місцевого самоврядування, лідерами громадської думки», – зауважила вона.
Також акцентувалась увага на харчуванні дітей у закладах освіти відповідно до вимог операційного плану у площині проведення просвітницьких заходів за цим напрямком.
На нараді оговорювалися й інші питання, що повинні забезпечувати ефективну діяльність установи, створення прихильного ставлення населення до її повноважень. Надано низку вказівок та ухвалено деякі управлінські рішення.
Таким чином, основні принципи роботи установи, як-то професіоналізм, ефективність, прозорість та відкритість, будуть реалізовуватися і протягом нинішнього року.