Покращується матеріально-технічна база лабораторії (про потужності новітнього іонного хроматографу)
За бюджетною програмою «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями» наприкінці 2022 року санітарно-гігієнічна лабораторія ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» отримала від Центра громадського здоров’я новітні високоточні прилади, одним х яких є іонний хроматограф.
На початку 2023р. представниками ТОВ «АЛТ Україна ЛТД» прилад було встановлено та проведено навчання фахівців лабораторії методу іонної хроматографії. В короткий термін провідним інженером лабораторії були відпрацьовані навички роботи на приладі, роботи з комп’ютерною програмою приладу, тощо. Лікарем-лаборантом-гігієністом та фельдшерами-лаборантами опановано методику визначення неорганічних іонів в воді методом іонної хроматографії. Були проведені верифікація методу та міжлабораторні порівняльні дослідження з іншими лабораторними центрами. Прилад отримав сертифікат калібрування. Все це дозволило вчасно внести цей метод в сферу акредитації лабораторії за ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019.
Що ж таке іонний хроматограф? Це високоточний прилад, який використовується в рідинної (іонної) хроматографії. Принцип роботи іонного хроматографу засновується на розділенні аніонів неорганічних сполук на іонообмінній колонці (нерухома фаза) приладу. Швидкість руху іонів по колонці за допомогою рухомої фази (елюенту) різна. Вона залежить від хімічних властивостей іонів, тому зони розподілу іонів, які затримуються на колонці, також будуть розділені. На цьому основане якісне визначення речовин. Тобто, час утримання вказує на ту чи іншу речовину. Кількісне визначення основане на прямо пропорційної залежності концентрації іонів від площі хроматографічного пику. Тобто, чим вища концентрація речовини, тим більша площа хроматограми. Автосамплер, яким оснащено систему, дозволяє за допомогою відповідної програми проводити автоматичне розведення проб при градуюванні та автоматичне введення проб в хроматограф, що пришвидшує час аналізу та збільшує його точність. Прилад має комп’ютерну програму, яка розраховує кінцевий результат аналізу. Передбачається також автоматичне вимкнення приладу.
Для проведення досліджень використовується методика ДСТУ ІSO 10304-1:1992 «Якість води. Визначання розчинених фторид-, хлорид-, нітрит, – ортофосфат-, бромід-, нітрат- і сульфат-іонів». Крім аніонів, перелічених в назві методики, метод дозволяє визначати ще хлорит-іон і хлорат-іон. Тобто за один цикл вимірювання можна визначити 9 показників: фториди, хлориди, хлорити, хлорати, нітрити, нітрати, фосфати, броміди та сульфати. На два з них (броміди та хлорати) ще немає ГДК, але по мірі гармонізації нашого СаНПіну з європейським законодавством, ці нормативи також повинні з’явитися. Треба відмітити, що при аналізі ми побачили, що, наприклад, в водопровідній воді зустрічаються у невеличкій кількості броміди.
При застосуванні іонної хроматографії необхідно готувати лише один розчин елюенту та будувати один градуювальний графік, на якому будуть одночасно виходити всі 9 показників у виді хроматограми. При застосуванні рутинних методів досліджень (фотометричне визначення вище перелічених показників) необхідно використовувати 9 методик, будувати 9 градуювальних графіків, в подальшому їх перевіряти. Необхідно проводити кольорову реакцію, застосовуючи для цього купу реактивів. Реактиви також потрібні для підготовки проб води. В середньому на одну фотометричну методику необхідно готувати від 3-х до 10-ти розчинів різних реактивів.
Таким чином, використання іонного хроматографу:
1. Значно зменшує час дослідження за рахунок:
– можливості одночасно вимірювати декілька показників води;
– можливості одночасно вимірювати 50 проб води;
– відсутності потреби в додаткової підготовці проб води;
2. Зменшує вартість дослідження за рахунок економії коштів при
придбанні необхідних реактивів;
3. Підвищує точність та достовірність досліджень.
Все це дає змогу нашим лабораторіям бути конкурентоспроможними при проведенні лабораторних досліджень, надавати якісні послуги населенню та організаціям при проведенні досліджень питної води.