Гаряча лінія +380950010340

Потужна лабораторія –запорука  сучасної діагностики

Серед багатьох cтруктурних підрозділів ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» особливе місце посідає вірусологічна лабораторія. Адже це єдиний заклад на Чернігівщині, що проводить обстеження населення (і не тільки його) за епідеміологічними показаннями та дослідження низки інфекцій, зокрема, грипу, гострих інфекцій, визначає напругу імунітету до інфекційних хвороб, які керуються засобами імунопрофілактики ( кір, краснуха, вірусні гепатити тощо) і, звісно, застосовує всі сучасні лабораторні дослідження, що стосуються діагностики SARS-CoV-2. Лабораторія відповідає сучасним критеріям оцінювання вимірювальних можливостей, там запроваджена система менеджменту якості, що забезпечує та контролює високий рівень надання послуг для замовників досліджень.
Високопрофесійний колектив закладу працює на новітньому обладнанні, встановленому завдяки державно-приватному партнерству. Там створені умови для захисту як біоматеріалу, так і самих співробітників – вірусологів та лаборантів. Зокрема, варто звернути увагу на ампліфікатори – прилади, що використовується у молекулярній біології. Вони особливо актуальні саме зараз, коли у світі триває епідемія коронавірусної інфекції і за допомогою цих приладів спеціалісти проводять дослідження методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР). Встановлені і бокси біологічної безпеки для роботи з патогенними організмами – це спеціальне обладнання, призначене для захисту як самого працівника, так і продукту, отриманого від хворих чи речовин, що несуть біологічну небезпеку. Лабораторією широко використовуються і системи для автоматичного виділення нуклеїнових кислот – прилади, які за допомогою реагентів швидко виділяють нуклеїнові кислоти з різних зразків (кров, сироватка, мазки з горла тощо) тобто, допомагають у ідентифікації того чи іншого збудника інфекційних захворювань. Відтак у закладі встановлено сучасну систему водопідготовки, сучасні мікроскопи, інше обладнання, що дозволяє безпомилково та ефективно працювати над вирішенням завдань, покладених на цей важливий підрозділ. А серед них можна відзначити такі напрямки, як виділення та ідентифікація окремих збудників інфекційного процесу вірусного походження, епідеміологічний моніторинг – спостереження за циркуляцією вірусів серед населення та в навколишньому середовищі, визначення напруги імунітету громадян до вірусних інфекцій.
Як зазначає завідувачка вірусологічної лабораторії Марина КОМАРОВА, заклад періодично проходить міжнародний зовнішній контроль – складна, але престижна процедура, коли до неї направляються зразки матеріалу з інших країн ( наприклад, із Сінгапуру). І якщо лабораторія подає такий же результат досліджень, як в місці його забору – тоді заклад підтверджує свою кваліфікацію високого рівня і отримує відповідний сертифікат. Подібний контроль відбувається також на рівні Центру громадського здоров’я МОЗ України. Звісно, що лабораторія ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» завжди успішно справляється із такими завданнями, підтверджуючи, що вона – найпотужніша та найкваліфікованіша в області.
«Незважаючи на дуже важкий минулий рік, вірусологічна лабораторія продовжувала здійснювати дослідження. За деякими напрямками ми навіть провели більше досліджень, ніж у 2021-році, адже нам було надано необхідну кількість витратних матеріалів, – запевняє Марина КОМАРОВА – Так протягом 2022-го року нами проведено понад 79 тисяч досліджень, серед яких вірусологічні класичні дослідження на виявлення ентеровірусів ( ми єдина лабораторія в області, яка займається цією роботою). Було всього досліджено 81 особа, з них позитивних виявлено 4 результати. Також здійснено обстеження 99-тьох дітей з організованих колективів, позитивних знахідок не виявлено. Серед досліджень до нашого поля зору потрапляли як об’єкти навколишнього середовища, так і люди зі встановленими діагнозами згідно з моніторингом. Відтак було виявлено 8 штамів поліовірусів – дуже актуальна на теперішній час тема, до якої привернуто особливу увагу з боку міжнародних організацій та медичної спільноти. До речі, в нашій державі мало в яких лабораторіях така робота проводиться. Це відповідна програма, яка має на меті визначити Україну, як державу, вільну від поліовірусів. І це завдяки тому, що в нас є відповідне сучасне обладнання.
Інший напрямок – серологічні дослідження (здебільшого це сироватка крові) – обстеження контактних людей на гепатити В і С. Їх загалом проведено 2000 досліджень (1400 виявлено позитивних). Також проводимо дослідження на визначення напруги імунітету до керованих інфекцій – кір, краснуха та поліомієліт. І великий розділ – молекулярно-генетичне дослідження (ПЛР від громадян) – минулого року проведено понад 76 тисяч обстежень , здійснених на новітньому обладнанні, яке встановлено завдяки державно-приватному партнерству. До речі, – наголошує Марина КОМАРОВА, – ми можемо здійснювати дослідження не тільки метолом ПЛР на CОVID-19, а й з’ясувати, що це за інфекція. Наприклад, грип А, В, парагрип – виявлено 12 осіб аденовірус – 6 проб позитивних, коронавірус – 37176 позитивних результатів, всього обстежено 60428 осіб, риновіруси – 113 позитивних, метапневмовірус -100, РС-вірус – 33 позитивних результата. Молекулярно-генетичні дослідження також нами проводяться, беремо на обстеження продукти харчування на визначення ГМО. За цим напрямком ми також єдині в області, було проведено 50 обстежень».
Таким чином, вірусологічній лабораторії ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» є чим пишатися, адже наявність необхідного обладнання у поєднанні з професіоналізмом її співробітників та дотриманням норм безпеки працюють не тільки на високий імідж всього закладу, а і системи громадського здоров’я України в цілому.

COVID-19 нагадує про себе Щоденні військові та політичні новини витіснили з українського медіапростору згадки про коронавірус SARS-CoV-2. І може здатися, що... 29 Березня 2024
І знову про кір За результатами моніторингу офіційних сайтів Міністерства охорони здоров’я Румунії та Національного інституту громадського здоров’... 29 Березня 2024
Проєкт «Мобільний автобус» – у Козельці Триває співпраця між ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» та Обласним центром крові: 27 березня медик... 28 Березня 2024