Гаряча лінія +380950010340

Профілактика раку жіночих зовнішніх статевих органів

Рання діагностика злоякісних пухлин жіночих зовнішніх статевих органів є однією з актуальних проблем сучасної онкології, тому що у 75% випадків захворювання виявляють у занедбаних стадіях, хоча ця локалізація раку належить до візуальних форм, тобто таких, які можливо побачити, встановити діагноз на ранніх стадіях та провести лікування. Злоякісні пухлини, які виявляються на ранніх стадіях, виліковні у 100% випадків.

В Чернігівській області у 2022 р. на рак вульви захворіло 10 жінок: в І та ІІ стадії захворювання 8, в занедбаній стадії – 2, занедбаність склала 20%. До року від встановленого діагнозу померло 3 жінок. В 2023 р. спостерігалась негативна динаміка: серед 10 захворілих на рак зовнішніх статевих органів жінок в занедбаній стадії захворювання виявлено 4 хворих, занедбаність склала 40%. У 2023 р. померло 6 жінок, а до року – 2 від прогресування хвороби.

За цими сумними цифрами стоять жіночі долі, в сім’ях не стало дружин, мам, бабусь, сестер, доньок. Хоча цьому можно було запобігти, вчасно звернувшись до лікаря, не терпіти біль та дискомфорт, не займатись самолікуванням. Зазвичай самі жінки це пояснюють тим, що в менопаузальному віці ходити до лікаря на профілактичний огляд вже не потрібно («хай ходять молоді»), і соромляться. Але саме захворювання розпочинається в основному у жінок віком 45-50 років та еволюційно проходить стадії дистрофії вульви, дисплазії вульви, передінвазійного та інвазивного раку. Тому найбільш актуальними є профілактика та лікування фонових захворювань і дисплазії вульви. Треба звернути увагу на те, що коли встановлений діагноз дисплазія шийки матки у молодому віці, то можлива поява змін на зовнішніх статевих органах. Поява цих змін може бути відтермінована в часі. Це обумовлено великим рівнем інфікованості цієї вікової категорії на вірусні інфекції, а саме вірус папіломи людини та віруси герпесу.

До факторів ризику виникнення раку зовнішніх статевих органів належать:
• ранній вік початку менструації ( до 12 років і раніше);
• ранній початок статевого життя;
• безпліддя;
• наявність хронічних інфекцій, що передаються статевим шляхом, особливо вірусами папіломи людини та вірусами герпесу;
• велика кількість пологів (більше трьох);
• вік настання менопаузи (до 40 років ) і тривалість її більше 11 років;
• супутні захворювання: серцево-судинні, хронічні захворювання печінки та шлунково-кишкового тракту, захворювання щитоподібної залози.

На що треба звертати увагу жінкам? Найпершим і найбільш розповсюдженим симптомом хвороб вульви є свербіж, який виникає в будь-який час доби, але переважно вночі. Інтенсивність його буває різною, а у важких випадках може навіть доводити жінку до божевілля. Свербіж може турбувати при фонових захворюваннях вульви, котрі як «пусковий гачок» запускають весь каскад трансформації клітин в ракові клітини та утворення злоякісної пухлини; а також онкологічних захворюваннях інших локалізацій та при запальних захворюваннях жіночих статевих органів. Також свербіж може турбувати жінку при захворюваннях печінки і жовчних шляхів, підшлункової залози, шлунку, кишківника, нирок, при цукровому діабеті, паразитарних інвазіях (інфікування глистами), порушеннях гормональної функції та інших захворюваннях.

Другим симптомом є больовий синдром. Болі можуть виникати самостійно в будь-який час доби, можуть супроводжувати статевий акт.

Третім симптомом, на який треба звертати увагу, є характер виділень зі статевих шляхів: гнійні, водянистого характеру, з неприємним запахом та брудні виділення повинні насторожити жінку. Також жінку може турбувати дизурія (болісне та часте сечовиділення). При проведенні щоденних гігієнічних процедур треба звертати увагу на появу сухості шкіри та слизових, тріщин, наявність білих та червоних плям, пухлин, пухирців.

Профілактичними заходами для запобігання виникнення злоякісних пухлин вульви є дотримання здорового способу життя, особистої гігієни, вчасне лікування вірусних захворювань та лікування загальних хвороб у профільних лікарів.

Будьте уважні до себе. Запам’ятайте: краще та дешевше вилікувати захворювання, що передують розвитку раку, ніж злоякісну пухлину, що вже існує.

Кожній жінці незалежно від віку необхідно щорічно приходити до лікаря жіночої консультації або акушерки оглядового кабінету для профогляду.

Будьте здорові!

Оксана Березовська, лікар онколог-гінеколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР.         

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024