Проєкт “Мобільний автобус”: підбиваємо підсумки
Боротьба з неінфекційними захворюваннями є викликом в усьому світі, адже саме вони є основною причиною смертності. Щороку у світі через них помирає 41 млн осіб, з них 15 млн – у віковій групі 30-69 років.
В Україні майже дев’ять із десяти українців передчасно помирають від серцево-судинних, онкологічних захворювань чи хронічних обструктивних захворювань легень. Понад 80% втрачених років потенційного життя спричинені передчасною смертю та життям з інвалідністю саме через неінфекційні хвороби.
Повномасштабна війна, яка триває в Україні, неабияк відобразилась на фізичному та психологічному благополуччі населення. Втрата роботи, домівок та падіння рівня доходів мають негативний вплив як на діагностику та доступ до лікування неінфекційних захворювань, так і на посилення ключових факторів ризику: підвищення рівня нездорового харчування, вживання алкоголю, тютюну та нікотину, постійне перебування в стані підвищеної тривожності та стресу. Відтак профілактика захворювань, їхнє раннє виявлення та пропаганда здорового способу життя є ключовою метою роботи з виїздів мобільних медичних бригад до територіальних громад Чернігівщини.
Ініціатива з виїздів медиків до віддалених населених пунктів належить генеральному директору ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», Головному державному лікарю Чернігівської області Олександру Чепурному, який доклав зусиль, аби цю новаторську пропозицію підтримали в Управлінні охорони здоров’я Чернігівської ОВА – за дорученням заступника Чернігівської обласної державної адміністрації Жанни Шерстюк з метою створення умов для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, поліпшення діагностики і профілактики установа спрямувала до участі у роботі бригади своїх спеціалістів.
В нинішньому році було організовано та здійснено 31 виїзд висококваліфікованих фахівців лікувальних установ Чернігівського ОЦКПХ у віддалені населені пункти Чернігівщини. Місцеві жителі кожного разу із задоволенням очікували на приїзд медиків, адже це чи не єдина можливість побувати на прийомі у вузькопрофільного лікаря та отримати вичерпну консультацію щодо подальшого поводження зі своєю хронічною хворобою та рекомендації стосовно дотримання здорового способу життя. Консультативну допомогу надавали лікарі різної спеціалізації: кардіолог, невропатолог, офтальмолог, ендокринолог, отоларинголог, ревматолог, ортопед-травматолог, нефролог, хірург, гастроентеролог, пульмонолог, хірург-онколог, дерматолог, проктолог та мамолог. Загалом понад 4500 громадян побували на прийомі в обласних спеціалістів, з них у 3810 – діагностовано різні патологічні нозології, які потребують подальшого лікування або додаткового обстеження.
Під час роботи мобільних бригад з профілактичною метою здійснювався скринінг, спрямований на виявлення ранніх ознак захворювання: вимірювання артеріального тиску (2343 громадян скористалися цією можливістю); понад 1000 осіб перевірили свій рівень цукру в крові, 1056 громадян пройшли обстеження на вірусний гепатит В та С.
Під час роботи мобільних медичних бригад жителі віддалених населених пунктів мали можливість перевірити воду з колодязів на вміст нітратів, за весь період здійснено 804 дослідження зразків води, з них у 121 – виявлено перевищення гранично допустимої концентрації. Спеціалісти ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» проводили інформативно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо негативного впливу нітратів на організм та непридатність неякісної води до вживання, особливо дітям до одного року життя.
Ментальне здоров’я є дуже важливою складовою фізичного здоров’я та добробуту в цілому. У профілактиці розвитку неінфекційних захворювань важливо дбати про психологічний стан населення. З цією метою за пропозицією заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації Жанни Шерстюк склад мобільних медичних бригад поповнився фахівцями з надання психологічної допомоги. Ними проводились як групові, так і індивідуальні заняття з дорослими та дітьми, спрямовані на формування культури піклування про ментальне здоров’я. Загалом психологічну підтримку одержало більше 400 людей, переважно діти віком 11-15 років (325 дітей).
В дев’яти населених пунктах Чернігівської області фахівцями ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» організовано та проведено понад 20 лекцій серед учнів старших класів загальноосвітніх закладів з використанням цікавих наочних презентацій і друкованого матеріалу. Під час лекцій учні отримували інформаційні буклети: як позбутися тютюнової залежності, бути фізично активними, дбати про свій раціон та допомагати собі в стресових ситуаціях.
З усіх найвагоміших факторів ризику розвитку неінфекційних хвороб найбільше піддаються впливу та контролю саме поведінкові (вживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність), адже вони безпосередньо пов’язані з поведінковим вибором людини, усвідомленням нею ризиків для здоров’я і готовністю вести здоровий спосіб життя. Спільна робота фахівців ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» та лікарів під час виїздів спрямована не лише на ранню діагностику захворювань, а й на зміну поведінкової моделі, що є вкрай важливим для подовження якості життя та довголіття жителів нашої країни.
Виїзди мобільних медичних бригад у райони області триватимуть і надалі. Ініціатива з виїздів медиків до віддалених населених пунктів цьогоріч отримала лише схвальні відгуки як від представників місцевої влади, так і від пацієнтів, які висловлювали велике бажання на нові зустрічі з лікарями.