Гаряча лінія +380950010340

Протяги – підступні!

Все людство з давніх-давен поділено на два великих умовних табори: тих, хто боїться протягів, і прихильників відкритих вікон або кватирок. Як же вибрати – свіже повітря чи протяг?

Кожна людина має свій поріг для певних зовнішніх впливів, усе залежить від імунітету конкретної людини. Коли холодно, наша імунна система мобілізується і вживає заходів для захисту, але вплив протягу – це фактично локальний вплив на організм: переохолодження окремої ділянки тіла, яке застає систему зненацька. Безумовно, загартовані люди переносять негативні впливи зовнішнього середовища набагато легше.

Кожен може переконатися, що після тривалого перебування під потоком холодного повітря справді виникають деякі проблеми із самопочуттям. Виникає м’язовий біль за рахунок того, що організм намагається захиститися і зберегти нормальну температуру тіла. Напружені м’язи частково пошкоджуються від спазму кровоносних судин, і в результаті з’являється дискомфорт. Але вплив протягу має продовжуватись тривало. Від 15 або 20 хвилин локального впливу повітряних мас – і нічого поганого з вами не відбудеться.

Застуда розвивається при потраплянні і розповсюдженні вірусів у людському організмі або активізації умовно патогенної флори, яка перебуває в ньому. Якщо спочатку заразитися вірусом грипу, наприклад, а потім посидіти на протягу, то можна подумати, що винне холодне повітря. Але насправді це не має жодного значення, адже організм уже тоді почав боротьбу з вірусом або бактерією. Страшний не сам протяг, а переохолодження (воно може виникнути і від холодного повітря, і від ніг, що промокли, або через відсутність шапки у морозну погоду), внаслідок якого знижується місцевий імунітет, наприклад, на рівні верхніх дихальних шляхів. Переохолодження і є важливою умовою для виникнення застуди, але тільки при обов’язковій наявності в організмі збудника-патогена.

Люди похилого віку частіше за інші вікові групи мають знижений імунітет, тому на фоні перепадів температури місцеве переохолодження організму може бути для них небезпечним і проявлятись болями, спазмами м’язів, «прострілом». До цієї групи ризику можуть належати також працівники офісів, реставратори, водії, музиканти, люди, що проводять багато часу в стані іммобілізації шийної, плечової, поперекової мускулатури. Також, якщо ви перебуваєте у стресовій ситуації, у вас безсоння, погано і неякісно харчуєтеся або раптом загострилося хронічне захворювання – то організм знаходиться не в кращому стані. А протяг за таких умов може посприяти виникненню поганого самопочуття та місцевих розладів.

Нервові корінці можуть страждати по всій довжині хребта, і це призводить до радикуліту різних його відділів, міжреберної невралгії, особливо у пацієнтів з хронічною патологією хребта або неврологічними порушеннями. Крім раніше зазначеного міозиту, запалення м’язів можуть викликати чималі страждання і запалення лицевого нерву, отит (запалення вуха). Якщо м’язи і можна «продути», то нирки точно такому не піддаються. Місцеве переохолодження не може викликати хронічне запалення нирок або гостру сечову інфекцію. Під кондиціонером може почати текти з носа, але в більшості випадків це не прояв застуди. Просто сухе холодне повітря повинно зволожитися і зігрітися, коли потрапляє в організм. Таким чином виробляється слизовий секрет.

Аби не потрапити під вплив протягу, слід дотримуватися простих правил:
• Не направляйте на себе потужні вентилятори і не перебувайте довго під їхнім повітряним потоком;
• Не сидіть (лежіть) під повітрям кондиціонера, що працює;
• Не опускайте скло в автомобілі, якщо ви спітніли або «розпарені»;
• Не лежіть на підлозі у квартирі, де у різних кімнатах відчинені вікна, особливо у прохолодні дні.

Якщо відчули, що вас продуло – відразу зігрійте охолоджені місця. Це може бути звичайний светр, махровий рушник, грілка, зігріваюча мазь. Такі заходи допоможуть посилити притік крові до запаленої ділянки тіла.

Протистояти протягам у будь-якому віці допоможе загартовування – прохолодні повітряні ванни, що діють рівномірно на всю поверхню тіла, контрастний душ, корисні щоденні піші прогулянки, запобігання стресовим ситуаціям, правильне харчування.

Слід зазначити, що застояне, «сперте» повітря у кімнаті набагато небезпечніше для здоров’я, ніж протяг. Оптимальна температура у приміщенні – 18-20 градусів при вологості повітря 50-60%. І це особливо актуально у зимову пору.

Провітрювання та вологе прибирання у приміщенні є запорукою профілактики респіраторних інфекцій. За 30 хвилин до сну і відразу після пробудження обов’язково провітрюйте спальню не менше, чим пів години. Придбайте гігрометр для замірювання відносної вологості у квартирі: вона не має перевищувати 65%.

Провітрюйте собі на здоров’я, але не забувайте про підтримку правильної температури та вологості у приміщенні, де ви перебуваєте. Будьте здорові!

За матеріалами МОЗ.

Куликівка: підписаний Меморандум втілюється у конкретні справи Триває робота пілотного проєкту «Здорова громада», започаткованого в рамках Меморандуму про співпрацю між ДУ «Чернігівський обласн... 26 Квітня 2024
Майже 315 пацієнтів оглянули у Добрянці та Малій Дівиці лікарі мобільних медичних бригад 25 квітня у межах Всесвітнього тижня імунізації «Мобільний автобус» з групою вузькопрофільних лікарів і фахівців Чернігівського об... 26 Квітня 2024
Всесвітній тиждень імунізації: чому важливо вакцинуватися? Із 24 квітня в Україні проходить Всесвітній тиждень імунізації. Його мета – широке висвітлення ситуації із захворюваністю на інфек... 25 Квітня 2024