Психічні розлади – у центрі уваги сімейних лікарів
13 березня близько 30-ти сімейних лікарів та медичних сестер з Козелецької та Бахмацької територіальних громад зібралися у Чернігові аби взяти участь у п’ятиденному тренінгу з клінічного ведення психічних розладів за програмою mhGAP.*
Мета тренінгу – навчити медиків «первинки» надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами (депресією, тривогою, посттравматичним стресовим розладом, суїцидальною поведінкою, вживанням психоактивних речовин тощо), а також ефективно комунікувати з пацієнтом та його близькими, оцінювати пріоритетні розлади, супроводжувати їх у разі, якщо вони легкого або помірного ступеня тяжкості, а людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога). Крім того, сімейні лікарі та медичні сестри повинні знати алгоритми направлення пацієнтів до фахівців відповідних служб (наприклад, соціальних працівників, реабілітаційних центрів тощо). Водночас медик первинної ланки не стає психіатром — якщо він бачить, що ситуація знаходиться поза межами його компетенції, він направляє пацієнта до вузьких спеціалістів.
«У вас багато роботи і вона дуже важлива, – зазначив, відкриваючи тренінг, заступник генерального директора з організації епідеміологічного нагляду ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», регіональний координатор від РАСТ Артем ЯРОШЕНКО, – адже у теперішніх умовах, пов’язаних із війною, психічні розлади, стреси, різноманітні психологічні проблеми, неврози тощо повинні бути у центрі уваги сімейних лікарів. Ця програма розрахована на п’ять років і такі тренінги – невід’ємна складова ефективного навчання лікарів за цією важливою темою. Отже, набувайте нові знання, вони згодяться у вашій повсякденній діяльності».
Один із тренерів, сімейний лікар Кіптівської сільської лікарської амбулаторії Олександр МАРЧЕНКО наголосив – його власна щоденна медична практика доводить – лікар на селі повинен бути обізнаним з тими захворюваннями, на які страждають члени громади.
«І психічні розлади – не виняток, – додає він, – я, пройшовши відповідні навчання, можу надавати первинну допомогу таким пацієнтам і супроводжувати їх у подальшому лікуванні. Втім, ми маємо бути обізнаними із тими маркерами, що свідчать про заглиблення хвороби та неефективність призначеного лікування. І у таких випадках, маючи контакти зі спеціалістами-психіатрами, завжди направляю пацієнта до професіоналів. Тобто, ми разом робимо одну справу – полегшуємо стан такої людини».
Програма тренінгу доволі насичена. Так його учасники, зокрема, дізнавалися про налагодження емоційного контакту із пацієнтом, ознаки депресії та початкових стадій клінічної психопатології, вплив психоактивних речовин на щоденну поведінку людини, попередження суїцидальних проявів. Особливу увагу приділено впливу навколишнього середовища на психоемоційний стан та прості але науково доведені способи корекції при стресі тощо. Наприкінці ж тренінгу буде проведено тестування із закріплення отриманих знань.
Таки чином, у подальшому такі заходи будуть проведені і для медиків з інших регіонів Чернігівщини, адже системою громадського здоров’я передбачений і цей важливий прошарок надання медичної допомоги нашим громадянам.
*Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна програма ВООЗ, що запущена у 2008 р. для покращання доступу до послуг з охорони психічного здоров’я через залучення неспеціалізованих кадрів.