Гаряча лінія +380950010340

Рак – не вирок!

«Поточна ситуація із захворюваністю на рак на Чернігівщині. Профілактика онкопатології». Таку тему, присвячену Всесвітньому дню боротьби із раком, що відзначається міжнародною медичною спільнотою 4 лютого, обговорено 2 лютого на брифінгу у Чернігівській облдержадміністрації.

Участь у спілкуванні із журналістами взяли генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександр Чепурний та в.о. генерального директора КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» Олександр Заїка.

Мета брифінгу – ознайомити широкий загал із теперішньою ситуацією щодо поширення злоякісних новоутворень в регіоні та нагадати правила уникнення цих хвороб.

Як зазначив Олександр Чепурний, в Україні онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності, а за останні 10 років щорічно понад 160 тисяч українців стають онкологічними хворими, близько 90 тисяч помирають від раку, а близько 30 % – протягом року після встановлення діагнозу.
«Що стосується Чернігівської області, то показник захворюваності на злоякісні новоутворення за 2020 рік становив 342,3 на 100 тисяч населення, що вище на 30,2% за показник по Україні, в 2021 році – 375,2 на 100 тисяч населення, що 34,2% перевищує загальний показник по Україні. Це свідчить про зростання захворюваності серед громадян, пов’язане з низькою онкологічною обізнаністю населення, труднощами у ранній діагностиці, високою вартістю і складністю лікування, низьким рівнем якості життя пацієнтів онкологічного профілю», – наголосив Олександр Чепурний.

У свою чергу Олександр Заїка пояснив: нині в області на обліку перебуває майже 32 тисячі онкологічних хворих, серед яких третина – жителі Чернігова.

«Щороку вперше онкопатологія діагностується у майже 4 тисяч жителів області. Свідченням того, що ракові пухлини поширюються, є той факт, що ще років 10 тому цей показник становив близько 2 тисяч за рік. Тому онкологічні хвороби посідають друге (після серцево-судинних хвороб) місце за рівнем смертності громадян. Втім обласний центр сучасної онкології має все необхідне для своєчасного виявлення та лікування хворих за кошти держави. Так, протягом року ми провели майже 5 тисяч оперативних втручань, ефективно працюємо у площині ранньої діагностики раку, – наголосив спікер і додав: – слід пам’ятати, що діагноз «рак» далеко не завжди є вироком для пацієнта, адже існує безліч прикладів того, коли навіть на 4-й стадії ми провертаємо людину до відносно нормального життя».

Відтак і Олександр Чепурний, і Олександр Заїка одностайні у думці – якщо дотримуватися певних порад та знайти сили і волю відмовитися від шкідливих звичок, тоді ризик захворіти на злоякісну онкопатологію буде зведений до мінімуму. А це, зокрема, позбавлення тютюнокуріння та зловживання алкоголем, відмова від відвідин солярію і водночас дотримання збалансованого харчування, помірних фізичних навантажень, застосування вакцинації проти вірусів, що можуть викликати рак (наприклад, печінки та шийки матки). Все це разом з іншими правилами здорового способу життя створить передумови для відсутності цієї серйозної хвороби.

Учасники брифінгу також наголосили на тому, що проходження щорічних профілактичних оглядів для чоловіків і жінок після 40 років має особливе значення у ранньому виявленні хвороби, а відтак – сприяє своєчасно розпочатому лікуванню. Олександр Чепурний зауважив:

«З метою створення умов для ефективного і доступного для громадян медичного обслуговування, поліпшення ранньої діагностики та профілактики хвороб серед населення області ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» та Управління охорони здоров’я минулого року започаткували акції з виїздів мобільних медичних бригад. Як свідчить практика, ця робота є необхідною і продуктивною, адже у 85 відсотків людей, які прийшли на обстеження, було виявлено різні патологічні нозології, які потребують подальшого лікування. До того ж виїзди планувалися у віддалені громади, де відсутні вузькопрофільні спеціалісти та є проблеми з транспортним сполученням. Така робота триватиме і нинішнього року – наступного тижня мобільні медичні бригади спеціалістів КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» та ДУ «Чернігівський ОЦКПХ» відвідає 4 громади (Куликівську, Корюківську, Ічнянську та Линовицьку). Таким чином населення матиме змогу отримати консультацію онкологів різного профілю. До речі, під час минулих виїздів онкологи вже виявляли людей з підозрою на онкозахворювання, яким було рекомендоване додаткове обстеження».

Отже, робота з протистояння раку – одне з головних завдань як лікувальних, так і профілактичних закладів системи охорони здоров’я. І вона актуальна не тільки у дні, що позначені в медичному календарі.

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024