Респіратор: вдягаємо правильно
За останні роки збільшилась захворюваність на повітряно-крапельні інфекції (пандемія коронавірусу, захворювання туберкульозу ті ін.), що характеризуються важкими та (або) стійкими розладами здоров’я, високим рівнем смертності, швидким поширенням хвороб, щоб цього не допустити, треба проходити тестування фіт-тестом.
Фіт-тест – це інструмент, що визначає, чи підходять розміри респіратора до обличчя того, хто його носитиме.
Заклади охорони здоров’я (ЗОЗ) повинні мати достатню кількість моделей і розмірів респіраторів.
Медпрацівники можуть використовувати лише марку, модель і розмір респіратора або респіраторів, які вони успішно протестували. Відповідно, керівництво повинне інформування кожного співробітника щодо виробника, моделі і розміру респіратора, який він може носити і підтвердженням цього є протокол дослідження.
Фіт-тест є обов’язковим для всіх, хто використовує респіратори. Він гарантує, що за умови правильного одягання, обраний бренд і розмір респіратора підходить для захисту.
Додаткові фіт-тести проводяться при зміні фізичних параметрів людини при
– збільшені або зменшені ваги;
– пластичної операції на обличчі;
– використання зубних протезів та інше.
Фіт-тест буває якісним і кількісним.
Якісний тест – це коли людина надягає респіратор, а зверху спеціальний ковпак. Під нього розпилюється речовина, що під час потрапляння на слизову язика викликає солодкий чи гіркий смак. Якщо цей аерозоль, за умови одягненого респіратора, потрапляє у ротову порожнину і людина відчуває смак — це означає, що респіратор не захищає. Тест вважається непройденим.
Кількісний тест полягає у тому, що за допомогою спеціального обладнання: лічильника часточок вимірюють їх концентрацію у приміщенні і просторі між обличчям та респіратором. Під час порівняння цих концентрацій оцінюють ступінь протиаерозольного захисту.
Після проведеного фіт-тесту у закладах охорони здоров`я (ЗОЗ) міста Чернігова та Чернігівської області, можна зробити висновок, що у 25% медичних працівників обраний бренд і розмір респіратора не підходить для захисту.
Щоб не допустити розповсюдження інфекції серед населення та медичних працівників, які контактують з хворими, треба обов’язково проходити тестування фіт-тестом.