Гаряча лінія +380950010340

Що треба знати про поліомієліт

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. В цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику.
Поліомієліт – це інфекційне захворювання з ураженням нервової системи, що може проявитися незворотними руховими розладами у вигляді парезів та паралічів, а інколи закінчуватися смертю хворого.
Захворювання спричиняє поліовірус з родини ентеровірусів (кишкових вірусів). Стійкий у зовнішньому середовищі: у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях – до 6 міс; добре переносить замороження, висушування.
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через немиті руки, заражену їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина, але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.
Прояви хвороби можуть бути різними:
Жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.
Грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання.
Рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
При одужанні після перенесеного поліомієліту функція уражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.
На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. І єдиним надійним способом запобігти поліомієліту залишається вакцинація.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень для формування імунітету до поліомієліту потрібно щепитись 6-ма дозами вакцин: інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) на 2-й, 4-й місяці життя дитини та оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) на 6-й,18-й місяць життя дитини, у 6 років та у14 років.
Якщо достатня кількість дітей у країні є вакцинованими, а це не менше 95%, розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
На кінець вересня цього року рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей до 14 років в Чернігівській області становила 80,57%, що вказує на відповідальність батьків за здоров’я своєї дитини.

Національне агентство з акредитації України засвідчило компетентність випробувальної лабораторії Компетентність випробувальної лабораторії ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на відпові... 29 Листопада 2023
Більше ніж 200 тисяч доз «омікронспецифічної» вакцини проти COVID-19 доставлено в Україну для безоплатних щеплень Це оновлена версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer», адаптована спеціально для захисту проти штаму «Омікрон... 29 Листопада 2023
Щоденний моніторинг гамма-випромінювання Фахівці ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» продовжують здійснювати моніторинг гамма-випромінювання щоденно 3 рази на добу в контрольних ... 29 Листопада 2023