Гаряча лінія +380950010340

Сказ: чим небезпечний та як від нього вберегтися

8 лютого у медіа-центрі Чернігівської ОДА відбувся брифінг щодо теперішньої ситуації з поширенням сказу на Чернігівщині та методів уникнення цього смертельного інфекційного захворювання.

Участь у брифінгу взяли генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Чепурний, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області Юрій Павлішен, представники Управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

Олександр Чепурний, зокрема, зазначив: ризиками бути покусаній тваринами людині не варто нехтувати, адже сказ – дуже серйозне захворювання, і лікування від нього не існує.

«Кількість осіб, що звернулися до лікувальних закладів з приводу укусів тварин, а відтак для отримання антирабічної допомоги, протягом минулого року збільшилася на 20% – 1679 проти 1435 за попередній період. І найбільша частка таких випадків припадає саме на Чернігів, – наголосив спікер та додав, – слід пам’ятати, що лише вакцинація здатна вберегти людину від небажаних наслідків. Так, минулого року антирабічна допомога призначалася 336 постраждалим, втім 33 людини відмовилися від лікування, а 9 – не пройшли повного курсу лікування. Нині в області є достатня кількість антирабічної сироватки».

У свою чергу Юрій Павлішен зауважив, що у 2023 році проводилося планове щеплення проти сказу тварин різних видів. Йдеться про понад 230 тисяч особин, із них 10 тисяч – поголів’я великої рогатої худоби. Вакцинація продовжиться і цього року згідно з планами. Держпродспоживслужба повністю забезпечена необхідними препаратами.

«Передбачена і пероральна імунізація диких тварин – максимально там, де це можна зробити безпечно. У 2023-му кампанія проводилася на обмежених територіях одного району. Загалом на Чернігівщині зафіксовано 7 пунктів неблагополучних по сказу, в яких захворіли 9 тварин. Нині таких пунктів два – села Іванівка та Хрещате Чернігівського району», – повідомив керівник служби.

«Заразитися на сказ можна через укуси тварин, ослинення шкірних покривів, навіть через повітря, наприклад, під час перебування у місцях скупчення літаючих гризунів – кажанів, – зауважив головний експерт Управління охорони здоров’я за напрямком «Рабіологія» Олександр Несін, – як правило, життя такої тварини від початку захворювання становить 6-8 днів, після чого вона помирає. У людини інкубаційний період триває від місяця до трьох, хоча є випадки, коли симптоматика сказу дається взнаки навіть через рік».

Учасники брифінгу повідомили, що клінічна картина у хворої на сказ людини доволі таки страшна – спочатку виникає збудження, згодом приєднуються гідро- та аерофобія, утруднення ковтання і дихання, порушення роботи всіх органів та систем. Завершується все генералізованим паралічем, а відтак – смертю.

Отже, слід пам’ятати: якщо людину вкусила або подряпала будь-яка тварина, варто негайно звернутися до медиків. Лише тоді у постраждалого будуть шанси вижити.

Докладніше про небезпеку сказу – у матеріалах ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» та офіційного сайту Чернігівської ОДА:
https://cg.gov.ua/index.php?id=489447&tp=page;
https://cnobldses.gov.ua/iak-ne-zakhvority-na-skaz/;
https://cnobldses.gov.ua/analiz-antyrabichnoi-diialnosti-protiahom-2023-roku/;
https://cnobldses.gov.ua/na-iaku-nebezpeku-narazhaie-liudej-skaz/

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024