Гаряча лінія +380950010340

Сторіччя профілактичної служби 

8 жовтня 2023 року виповнюється 100 років санітарно-епідеміологічній службі України. Її, без перебільшення, можна назвати попередницею теперішньої вітчизняної системи громадського здоров’я, адже, будучи свідком різних бурхливих історичних подій, вона адаптовувалася до вимог часу, набуваючи досвіду та розроблюючи алгоритми наближення засад попередження захворювань, служила та продовжує служити лише одній шляхетній меті – збереження здоров’я наших громадян.
Незважаючи на те, що цей день визначний для всіх регіональних профілактичних служб України, кожна із них на шляху свого становлення стикалася з певними особливостями, притаманними окремим областям.
Так у жовтні вже далекого 1923-го року при Чернігівському губернському відділі охорони здоров’я був організований санітарно-епідеміологічний відділ, який очолив відомий лікар С.К. Шлегель. У містах з населенням понад 50000 жителів відкривалися міські санітарно-епідеміологічні відділи, до складу яких входили санітарні лікарі та лікарі-епідеміологи. Кожному повіту надавалась одна посада санітарного лікаря та його помічника з розрахунку один на 200000 населення.
На підставі рішення Другої Всеукраїнської наради, що відбулася наприкінці 1923 року, на території Чернігівщини була відкрита санітарно-бактеріологічна лабораторія, де працювали 5 лікарів і 8 середніх медичних працівників. Це дало можливість використовувати лабораторні методи дослідження об’єктів довкілля та продуктів харчування. Крім того, відкрили дезінфекційну станцію, в штаті якої була 1 посада лікаря і 2 посади помічників, пастерівська станція з одним лікарем та 1 помічником. Такі дані зібрані нашими співробітниками, що докладають багатьох зусиль аби книга «Історія санітарно-епідеміологічної служби Чернігівської області» побачила світ.
У подальшому вже повноцінна санітарно-епідеміологічна служба Чернігівщини, як і всієї України проходила випробування низкою історично-політичних подій, Другою Світовою війною, післявоєнним відновленням, зникненням з карти світу держави, в якій була створена. А з набуттям незалежності України також пройшла тернистий шлях реорганізації та оптимізації допоки стала частиною потужної сфери громадського здоров’я України, трансформувавшись в Обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я. У такому статусі вона перебуває і нині, виконуючи покладені завдання в умовах російської навали, але роблячи все можливе для того, щоб протистояти епідеміям інфекційних хвороб та пропагуючи засади здорового способу життя.
Сто років випробувань, сто років боротьби з епідеміями, сто років самоствердження…Багато це, чи мало? В кожного можуть бути свої думки з цього приводу, але варто знати – колектив ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», відштовхуючись від сторічних традицій своїх попередників, продовжує працювати для жителів Чернігівщини, турбуючись про їхнє здоров’я та піклуючись про санітарно-епідеміологічне благополуччя.
З нагоди поважної дати ми вітаємо наших колег з інших регіонів України і запевняємо – своєю щоденною працею ми також робимо свій внесок у перемогу над агресором!

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024