«Так! Ми можемо подолати туберкульоз!»
Під таким гаслом цього року в Україні проходить Місячник боротьби з туберкульозом.
Активну роль у популяризації знань щодо протистояння цій хворобі відіграє Обласний центр контролю та профілактики хвороб, фахівці якого активно долучаються до роботи з інформування громадян щодо небезпек, пов’язаних із поширенням туберкульозу в регіоні. І для цього ними використовуються ресурси засобів масової інформації, офіційні сайти та сторінки у соціальних мережах, інші види масово-роз’яснювальної роботи (https://cnobldses.gov.ua/iak-vberehtysia-vid-tuberkulozu/).
Генеральний директор установи Олександр Чепурний 22 березня взяв участь у брифінгу з цієї теми у медіацентрі Чернігівської ОВА. Він, зокрема, зазначив: нині Чернігівщина посідає 16 місце серед інших регіонів України за рівнем захворюваності на туберкульоз. Так, протягом минулого року від хвороби померло 53 людини, і її зростання становить 6 відсотків (приблизно 420 людей).
«Туберкульоз спричиняє велике навантаження на медичну галузь і несе загрози для системи громадського здоров’я. Тому цій проблемі приділяється особлива увага на різних рівнях, бо відзначається стійка тенденція до збільшення захворюваності, – зауважив спікер, – втім, збільшується кількість випадків з активним бактеріовиділенням. Крім того, у майже 21% хворих діагностовані занедбані форми туберкульозу. Тобто, є проблеми зі скринінгом та визначенням груп ризику і проведенням певних профілактичних заходів. Крім того, поки не вдається вирішити питання захворюваності у дітей, що також свідчить про недбайливе ставлення батьків до вакцинації своїх дітей».
Також Олександр Чепурний наголосив, що попри всі проблеми, пов’язані із поширенням хвороби, треба розуміти, що туберкульоз виліковний, цю проблему медики здатні подолати, бо чітко розуміють специфіку епідемічного процесу і які заходи необхідно застосувати аби зменшити захворюваність.
«Вчасне звернення за медичною допомогою, а відтак своєчасне застосування діагностики та лікування буде запорукою подолання цієї проблеми», – зазначив Олександр Чепурний.
У свою чергу завідувачка ВСП «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» Жанна Карпенко пояснила: за наявності симптомів необхідно провести обстеження мокротиння пацієнта молекулярно-генетичним методом. Воно є доступним, безоплатним та дозволяє протягом 2 годин отримати результат. Так, у минулому році цим методом обстежено майже 3 тисячі осіб з підозрою на туберкульоз. До речі, 70% пацієнтів лікуються в амбулаторних умовах, оскільки при прийомі протитуберкульозних препаратів особа не несе епідемічної загрози населенню. Відтак лікування (як стаціонарне, так і амбулаторне) – цілком безоплатне з використанням короткострокових високоефективних безпечних препаратів.
Отже, у важливій роботі з подолання туберкульозу не може бути відсторонених – необхідна як висока свідомість громадян, так і консолідовані зусилля медиків.
Докладніше про брифінг – на каналі YOUTUBE за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=o7r0aB3y8bU&t=473s