УФ-випромінювачі як метод профілактики внутрішньолікарняної інфекції
Внутрішньолікарняна інфекція (ВЛІ) – будь-яке клінічно розпізнане інфекційне захворювання, що виникло у хворого під час його лікування або процесу обстеження в лікарняному закладі після 48 годин перебування в стаціонарі за умови відсутності ознак хвороби на момент надходження в стаціонар та якщо він не перебував в інкубаційному періоді; або розвинулось безпосередньо після виписки з лікарні. Також це будь-яке інфекційне захворювання співробітника лікарні, що розвинулося внаслідок його роботи в цьому закладі незалежно від часу появи симптомів захворювання.
Найчастіше збудниками внутрішньолікарняних інфекцій є резистентні до антибіотиків штами золотистого стафілокока, синьогнійної палички, протея, кишкової палички, клебсієл, серрацій, грибів кандида, а також різні асоціації зазначених мікробів.
Для знезараження повітря та профілактики інфекційних хвороб в приміщеннях закладів охорони здоров`я та закладів надання соціальних послуг використовують УФБ-опромінювачі.
УФ-опромінення повітря приміщень — санітарно-протиепідемічний (профілактичний) захід, що знижує кількість мікроорганізмів та запобігає інфекційним хворобам.
Сучасний підхід до використання ультрафіолетового опромінення у закладах охорони здоров’я визначений наказом МОЗ України від 06.05.2021 №882 «Санітарно-протиепідемічні правила і норми використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання для знезараження повітря та дезінфекції поверхонь в приміщеннях закладів охорони здоров’я та установ/закладів надання соціальних послуг/соціального захисту населення».
Ультрафіолетове бактерицидне випромінювання використовується в приміщеннях з ризиком контамінації мікобактерій туберкульозу, підвищеним ризиком поширення збудників інших інфекційних хвороб, а також у приміщеннях з великим скупченням людей для знезараження повітря та дезінфекції відкритих поверхонь об’єктів навколишнього середовища.
УФ-опромінювачі поділяють на групи:
– відкриті
– екрановані
– комбіновані
– закриті.
Відкриті опромінювачі можуть бути стельові або настінні, стаціонарні або пересувні. Вони прямо опромінюють ультрафіолетом приміщення для знезараження повітря і відкриті поверхні обʼєктів середовища. Знезараження відбувається лише в тих місцях, куди потрапляють прямі промені ультрафіолету. Місця та зони, куди такі промені не потрапляють, називають «мертвими» (наприклад, за виступами стін, меблів, обладнання).
Екрановані – відкриті зверху та із жалюзі – прямо опромінюють ультрафіолетом верхню частину приміщень, натомість нижня частина приміщень захищена від прямої дії ультрафіолету. УФ-випромінювання з верхньої частини приміщення може відбиватися від стелі, стін та будь-яких предметів і потрапляти у нижню частину.
Комбіновані УФ-опромінювачі поєднують відкриту та екрановану УФ-лампи.
Принцип роботи закритих УФБ-опромінювачів (рециркуляторів) полягає в протягуванні повітря через корпус, в якому розташоване джерело ультрафіолетового бактерицидного випромінювання. Рециркулятори заборонено використовувати в закладах охорони здоров’я з метою знезараження повітря для профілактики передавання аерогенних інфекцій, через створюваний ними низький еквівалентний повітрообмін та відсутність достатньої кількості доказової бази щодо ефективності їх роботи.
Для запобігання поширенню інфекційних хвороб серед пацієнтів та працівників закладів охорони здоров`я та закладів надання соціальних послуг, необхідно проводити визначення ефективності ультрафіолетової бактерицидної лампи та визначення рівня інтенсивності ультрафіолетового бактерицидного випромінювання не менше ніж двічі на рік.
Лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» має можливості, знання та новітні прилади для проведення досліджень.