Гаряча лінія +380950010340

Вплив нафтопродуктів на здоров’я людини: дослідження їх вмісту у питній воді фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії

Ми живемо в середовищі нафтопродуктів. До 80% речей, предметів, виробів, приладів зроблені з нафтопродуктів або покриті нафтопродуктами, або працюють з їхньою допомогою.
Нафтопродуктами (НП) називають складні суміші ароматичних та аліфатичних вуглеводнів, або індивідуальні хімічні сполуки, які отримують з нафти та нафтових газів. До нафтопродуктів належать різні види палива (бензин, керосин, мазут, дизель), мастильні матеріали, розчинники (ацетон, бензол, толуол, уайт-спірит), нафтохімічна сировина (бітум, асфальт), гази (пропан, бутан), а також побічні нафтопродукти, до яких відносяться всі види пластику та гуми. Всього нараховують до 47 різновидів нафтопродуктів.
На жаль, нафтопродукти належать до одного з найнебезпечніших видів забруднювачів навколишнього середовища. Вони мають підвищену токсичність та згубно впливають як на окрему істоту, так і на екосистеми в цілому. Найбільш небезпечними є водорозчинні фракції нафтопродуктів, які складаються в основному з ароматичних вуглеводнів (бензол, толуол, ксилоли, їх похідні). Вони можуть знаходитися у воді в розчинному стані, у виді емульсії або утворюють райдужну плівку на поверхні води, в результаті чого порушується кисневий обмін водойм, перекривається доступ світла, може спостерігатися пришвидшене розмноження патологічних мікроорганізмів. Для загибелі більшості річних риб достатньо концентрації нафтопродуктів 0,01 мг/л. При розливі нафти спостерігається масова загибель водних організмів та тих, що входять з ними в харчовий ланцюг. При значних розливах нафти гинуть близько 5 тисяч птахів.
Нафтопродукти надходять у грунтові та поверхневі води такими шляхами: викиди промислових підприємств, дощові стоки, транспортування НП, аварії, порушення герметичності нафтопроводів, заправка паливом водного транспорту, порушення технології заправки на АЗС тощо. При потраплянні НП у воду спочатку утворюється райдужна плівка. Потім вони переходять в інші форми, в більшості випадків знаходяться у виді низькомолекулярних ароматичних сполук, які дуже повільно розпадаються. Ризики для здоров’я людини існують навіть при купанні у водоймах, забруднених нафтопродуктами. При використанні води, забрудненої НП, спостерігаються:
• порушення роботи ШКТ;
• хвороби ендокринної системи;
• захворювання порожнини рота;
• поява злоякісних пухлин (бензол – це один з відомих канцерогенів);
• ураження ЦНС, що викликає головні болі, втому, запаморочення;
• зниження імунітету;
• апластична анемія.
Слід зазначити, що НП та інші розчинники можуть проникати через пластик у воду або іншу рідину, яка знаходиться в пластиковій ємності. Особливо це стосується пластикових пляшок, які вже неодноразово використовувались. Вони внаслідок дії світла, температури, кислоти (молочної, фруктової тощо) будуть пошкоджені, і складові деструкції пластику будуть забруднювати вміст пляшки. Тому небажано повторно використовувати пластиковий посуд для зберігання рідин.
Згідно з діючими нормативами гранично допустима концентрація НП у воді питній складає 0,1 мг/л. Характерний запах та присмак з’являються при концентрації нафтопродуктів у воді 0,5 мг/л, нафтенових кислот – 0,01 мг/л. Для визначення концентрації нафтопродуктів у воді використовують кілька методів. В основі всіх методів лежить екстракція (вилучення) нафтопродуктів з проби за допомогою різних речовин та їх кількісне визначення. До методів визначення належать:
– Інфрачервона спектрометрія (визначення НП в кількості 0,05-50 мг/л).
– Гравіметричний метод (визначення НП в кількості 0,5-50 мг/л).
– Флуорометричний метод (визначення НП в кількості 0,005-50 мг/л).
– Газова хроматографія (визначення НП в кількості 0,02-50 мг/л).
Санітарно-гігієнічна лабораторія ДУ «ЧОЦКПХ МОЗ» акредитована за ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 на визначення нафтопродуктів флюорометричним методом. Суть методу полягає в екстракції НП з водного розчину гексаном. Після цього очищений екстракт оптично збуджують та вимірюють інтенсивність флуоресценції (свічення) в ультрафіолеті. Як видно з діапазону вимірювань, цей метод є найкращим в плані визначення мінімальних кількостей НП. Вимірювання проводяться фахівцями лабораторії на флуорометрі Duetta, котрий, як і інші новітні високоточні прилади, був отриманий наприкінці 2022 року за бюджетною програмою «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями» від Центру громадського здоров’я.
Методика потребує мінімум реактивів, а саме: стандартний зразок нафтопродуктів та розчинник гексан для екстракції. Прилад має комп’ютерну програму розрахунку аналітичного сигналу. Час аналізу не перевищує 30 хв. Таким чином, прилад дозволяє значно зменшити час дослідження, зекономити кошти при придбанні необхідних реактивів (як наслідок, вартість аналізу води на нафтопродукти складає всього 137 грн. 17 коп.), підвищити точність і достовірність досліджень, що також дає нам змогу бути конкурентоспроможними при наданні якісних послуг населенню та організаціям.

 

 

Наш сайт змінює адресу! Шановні читачі! З 1 травня 2024 року офіційний сайт Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб змінює свою ел... 1 Травня 2024
«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024