З обережністю до грибів
Здавна в Україні гриби високо цінуються як природній продукт харчування. Крім того, збирання грибів або так зване “ тихе полювання”, являє собою не просто процес збирання самих грибів, а захоплююче заняття, що прививає любов до природи та пропонує радість пошуку. Ось чому, з настанням погожого часу, маси грибників-любителів направляються до лісів та лісосмуг.
Чернігівська область як складова Полісся багата на лісові насадження, тому грибне “полювання” одне з поширених занять мешканців Чернігівщини.
В зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України мешканцям Чернігівської області заборонено відвідування лісових насаджень, але незважаючи на попередження органів місцевого самоврядування про небезпеку відвідування лісів, грибники-любителі відвідують ліс і знову доводиться нагадувати, що серед дарів лісу зустрічаються такі, які треба оминати. Це – отруйні гриби. Прикро, що невміння відрізнити їх від їстівних, неуважність під час збирання, неправильне приготування і призводить до отруєнь, нерідко з тяжкими наслідками.
На сьогодні в Чернігівській області отруїлося дикорослими грибами 4 особи, одна з них померла. Причиною летального випадку отруєння були сироїжки.
Найчастіше причиною смертельних та важких отруєнь стає вживання блідої поганки, яку іноді важко відрізнити від сироїжки чи печериці навіть досвідченому грибникові. Токсини блідої поганки не руйнуються при жодному виді термічної обробки, висушуванні, миттєво всмоктуються в кров і викликають незворотні пошкодження печінки та нирок.
Загальних надійних способів розпізнавання отруйних грибів, на жаль, не існує. Тому всі повинні пам’ятати одне: ніколи не брати незнайомі гриби і якщо якийсь із зібраних грибів викликає невпевненість, краще просто викинути його. І ще: не гнатися за кількістю, не брати у мисливському запалі будь-які – перезрілі, червиві, дряблі гриби, оскільки в них накопичуються токсичні речовини.
Розлади травлення може викликати і вживання у їжу їстівних, але недоварених чи недосмажених грибів.
Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Першими його симптомами є біль в животі, нудота, а потім і блювання, пронос, запаморочення. У тяжких випадках внаслідок порушення функції печінки спостерігаються ознаки жовтяниці, відбувається ураження нирок. Тому, при перших же ознаках отруєння слід негайно звернутися за медичною допомогою, а до приїзду медиків потерпілому як найшвидше очистити шлунок. На жаль, час працює проти хворого. І дуже шкода, що дехто згадує про лікаря з великим запізненням.
Одне слово, з грибами треба бути обережними, уважними. Тоді вони подарують задоволення.