Гаряча лінія +380950010340

Чому потрібно вакцинуватися?

Щорічна вакцинація – найкраща профілактика грипу, адже вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу.
Окрім того, вакцина гарантує захист всередині суспільства. Вакцинуючись, ви захищаєте тих людей, які не можуть з тих чи інших причин отримати щеплення: це явище називають формуванням колективного імунітету.
Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.

Чому від грипу потрібно вакцинуватись щороку?
Найбільша проблема, пов’язна з грипом – його постійна мутація. У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO) та Консультативний комітет з вакцин і супутніх біологічних продуктів (VRBPAC) щороку оновлює свої рекомендації стосовно складу вакцини.
Кожен штам має своє ім’я, залежно від білка та ферменту, який несе вірус, а також від місця та року, коли він був вперше знайдений.
Для вакцин проти грипу для сезону грипу 2022/2023 вакцини розроблено з урахуванням прогнозу ВООЗ щодо циркуляції у Північній півкулі таких штамів:
? вірус, подібний до A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
? вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);
? вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
? вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).
Зазвичай вакцини від грипу містять 3 або 4 штами вірусу, що ймовірніше, буде циркулювати відповідного сезону. Таким чином, висока мінливість вірусу дозволяє “обманювати” імунну систему і багаторазово потрапляти в організм, викликаючи хворобу. Проте, ми маємо пожиттєвий імунітет до тих штамів, якими перехворіли або від яких отримали вакцину, тому це настільки важливо.

Які вакцини використовуються для щеплення від грипу?
Якість вакцин, які ввозять до України, перевіряє Держлікслужба та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. На даний час найбільш поширеними є два типи вакцин: Джісі Флю (Green Cross Corporation, Південна Корея) та Ваксігрип Тетра (Sanofi Pasteur, Франція).

Чи є протипоказання до вакцинації проти грипу?
Відповідно до Наказу МОЗ від 16.09.2011 № 595 у редакції від 11 жовтня 2019 року №2070, визначено перелік особливостей вакцинації за різних клінічних станів.

Протипоказами до вакцинації є:
? наявність в анамнезі важкої алергічної реакції (анафілаксії) на попередню дозу вакцини;
? гостра хвороба на момент введення вакцини.
У разі наступних випадків вакцинація здійснюється з певними особливостями згідно з календарем щеплень та рекомендацій вашого лікаря:
? алергічні реакції на компоненти вакцини (яєчний білок, желатин, лактоза, дріжджі, латекс);
? вакцинація після проведення хірургічних втручань;
? проведення імуносупресивної терапії;
? злоякісне утворення та курс хіміотерапії, трансплантація органів, хірургічне втручання;
? вагітність (є протипоказанням до проведення вакцинації ЛИШЕ живими вакцинами);
? низька вага щойно народженого;
? тяжке порушення згортання крові;
? вакцинація осіб з первинним імунодефіцитом;
? ВІЛ-інфікування.
Встановити наявність протипоказів допоможе лікар. Перед проведенням вакцинації обов’язковим є огляд лікаря.

Особливості проведення щеплення від грипу
Поговоримо про те, скільки доз вакцини від грипу потрібно робити. Дітям до 9 років, які не отримували щеплення від грипу раніше – 2 дози з інтервалом у 4 тижні. Усім іншим пацієнтам – 1 дозу кожного року. Після щеплення імунітет до захворювання формується протягом 2-3 тижнів.

Можливі побічні реакції від вакцинації проти грипу
Сучасні вакцини — безпечні та проходять багатоетапну перевірку, перш ніж потрапити у медичні заклади. Тому не варто хвилюватися про те, що щеплення може нашкодити організму.
Після проведення вакцинації можливі наступні реакції, які вважаються нормою:
? набряк та почервоніння в місці ін’єкції;
? головний біль;
? підвищена втомлюваність.
Рідше вакцина проти грипу може викликати алергічні реакції. Проте такий ризик є помірним та тимчасовим у порівнянні з серйозними наслідками, які може викликати щорічна епідемія грипу.

Як не захворіти на грип: додаткові рекомендації лікарів
Найбільш надійний спосіб захиститися від грипу — це, звичайно ж, щеплення. Але додатково у сезон захворюваності варто дотримуватися наступних рекомендацій:
? уникайте великого скупчення людей;
? регулярно мийте руки;
? не торкайтеся руками рота, очей та носа;
? регулярно провітрюйте квартиру та проводьте вологе прибирання;
? дбайте про імунітет: пийте достатньо води, вживайте корисні продукти, дотримуйтеся режиму відпочинку;
? за наявності симптомів респіраторного захворювання обов’язково проконсультуйтеся з сімейним лікарем.

Вакцинуйтеся та будьте здорові!

«Містечко здоров’я» розгорнулося у Новоселівці Триває Всесвітній тиждень імунізації, активна роль у проведенні якого бере ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілакти... 30 Квітня 2024
Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024
У поширенні знань про користь імунізації не повинно бути відсторонених ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» використовує безліч можливостей, аби до роботи з протистояння ін... 29 Квітня 2024