Гаряча лінія +380950010340

Як поводитися із медичними відходами та протистояти  туберкульозу?

28-29 березня на базі ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» пройшов навчальний семінар, на якому розглянуто низку актуальних питань у сфері інфекційного контролю. Зокрема, представники відокремлених структурних підрозділів Центру, керівники профільних відділів закладів охорони здоров’я Чернігівщини познайомилися із алгоритмами поводження з медичними відходами та дізнавалися про створення умов для ефективного контролю за туберкульозом у лікувальних установах.
Так, впровадження заходів з профілактики інфекцій та інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я відіграє вирішальну роль не тільки в попередженні інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, а і у забезпеченні готовності та реагуванні в критичних ситуаціях, обумовлених поширенням таких захворювань. Про це розповів завідувач відділу інфекційного контролю та антимікробної резистентності ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» Анатолій ВАЛОВЕНКО, наголосивши, що алгоритми та послідовність дій щодо нагляду за туберкульозом чітко визначені у Наказі Міністерства охорони здоров’я України № 287 від 01.02.2019 року «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
Зокрема, посиленню уваги щодо проблеми туберкульозу у медичних закладах передувало анонімне опитування, яке провели МОЗ та ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Про результати опитування можна дізнатися за посиланням:
https://phc.org.ua/news/vprovadzhennya-zakhodiv-z-profilaktiki-infekciy-ta-infekciynogo-kontrolyu-v-zakladakh-okhoroni
Також Анатолій ВАЛОВЕНКО ознайомив присутніх з причинами, що здатні сприяти поширенню туберкульозу у закладах охорони здоров’я, шляхами його передачі, наголосивши – за результатами статистичних даних, саме медичні працівники мають набагато більше шансів захворіти на туберкульоз, ніж інші громадяни (для представників деяких медичних спеціальностей такі шанси збільшуються майже у 100 разів). Тому відповідний наказ МОЗу і обумовлює впровадження низки профілактичних заходів, щоб людина, особливо перебуваючи у закритих приміщеннях, не захворіла. Це стосується як медичних працівників, так і пацієнтів. Таким чином, контроль за туберкульозом повинен здійснюватися за багатьма напрямками – адміністративному, інженерному, респіраторному тощо. А, враховуючи, що нещодавно створені відділи інфекційного контролю у лікарняних закладах покликані впритул перейматися цими проблемами, їхні спеціалісти мають проводити свою роботу з огляду на результати анкетування, поширеного профільним міністерством. І це їм під силу, адже, як зазначив Анатолій ВАЛОВЕНКО, відділи інфекційного контролю вже створені у 84% закладів охорони здоров’я Чернігівщини, укомплектовані кадрами, визначені їхні завдання на шляху моніторингу туберкульозу.
Враховуючи, що система охорони здоров’я продукує величезну кількість відходів, які можуть бути небезпечними, неправильне поводження з медичними відходами ставить під загрозу громадське здоров’я як через прямий вплив, так і через загострення екологічної кризи. Адже високий рівень утворення відходів і низькі показники вторинного перероблення призвели до того, що в Україні до 90% медичних відходів потрапляють на сміттєзвалища.
Відтак про основні аспекти поводження з медичними відходами розповіла керівниця Асоціації «Служба організації інфекційного контролю Людмила КАТРЕЧА. Вона, зокрема, зазначила – алгоритми утилізації, розподіл відходів за категоріями, вимоги до приміщень, де вони тимчасово зберігаються, правила маркування та пакування відходів визначені у Наказом МОЗ №1602 від 06.02.2022р. «Про затвердження Змін до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».
З наказом можна ознайомитися за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1387-22#Text
Катерина КАТРЕЧА звернула увагу присутніх на необхідності дотримання в лікарняних закладах Стандартної операційної процедури «Порядок поводження з медичними відходами». Згідно з нею заклад має визначитися з етапами впровадження даної СОП, призначенням відповідальних за облік, утилізацію, маркування та дезінфекцію відходів. Спікер, зокрема, наголосила на дотриманні вимог до приміщень, де зберігаються відходи, розподілу таких приміщень на «чисту» та «брудну» зони, основних вимогах нової «Типової схеми поводження з відходами», яка регламентує поетапність знешкодження відходів задля боротьби із внутрішньолікарняними інфекціями, ризиками потрапляння небезпечних речовин на полігони побутових відходів тощо.
«Таким чином, нераціональна та безвідповідальна практика поводження з медичними відходами, які роками використовували в Україні, відходять у минуле, а турбота про медичних працівників та екологію стає вимогою сьогодення для закладів охорони здоров’я», – зауважила Катерина КАТРЕЧА.
По завершенні семінару його слухачі отримали відповідні сертифікати, які дадуть змогу їм використовувати отримані знання у повсякденній роботі.

Алгоритми впровадження інфекційного контролю Про дотримання засад інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я йшлося на дводенному семінарі (31.10-01.11.2023р), що пройш... 3 Листопада 2023
Підвищуємо знання з інфекційного контролю Заходи з попередження інфікування серед медичних працівників під час виконання службових обов’язків залишаються завжди актуальними... 19 Вересня 2023
Робота з дотримання засад інфекційного контролю триває Фахівці ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» продовжують поширювати серед медичних праців... 8 Вересня 2023