Гаряча лінія +380950010340

Хвороба Лайма: небезпека, що причаїлася у траві

Зазвичай восени та весною значно зростає ризик потрапити у «поле зору» небезпечної комахи – іксодового кліща – доволі непомітної істоти, втім, укус якої може завдати людині неабияких негараздів. Йдеться про хворобу, що названа на честь американського міста Олд-Лайм, де у другій половині 20-го століття проводилися дослідження дітей, хворих на артрити, пов’язані з укусами кліщів. Нині це захворювання відоме, як «хвороба Лайма» або «системний кліщовий бореліоз».
Нині хвороба Лайма – найпоширеніше трансмісивне інфекційне захворювання населення країн помірного кліматичного поясу, яке спричиняють спірохети з роду борелій. Воно передається кліщами і є серйозною медичною проблемою з огляду на можливість ураження багатьох органів і систем, а також несприятливого перебігу у вигляді гострих та хронічних патологій.
Бореліоз Лайма реєструється практично в усіх регіонах України. Швидке зростання захворюваності людей на хворобу Лайма науковці пояснюють формуванням природних осередків цієї інфекції. Зазвичай для неї характерна весняно-літня сезонність (травень – вересень), що збігається з періодом максимальної активності кліщів. Відтак, враховуючи кліматичні особливості останніх років, часто-густо зустрічаються випадки укусів кліщів навіть на початку зимового періоду. Хвороба передається через присмоктування іксодових кліщів, які переносять збудників у природних ареалах. Найчастіше хворіють люди молодого віку, представники професійних груп – лісівники, мисливці. Втім, кліщ не звертає уваги на стать і вік людини та причину, через яку вона опинилася у зоні його «полювання». Тому все частіше комаха кусає дачників, городників, любителів прогулятися парком, посидіти на траві та тих, хто , незважаючи на теперішні заборони через відомі причини відвідувати ліси, нехтує цим застереженням.
Отже, за останній рік в Україні зросла кількість захворювань на хворобу Лайма. І, зокрема, Чернігівщина – не виняток. Так якщо протягом 10-ти місяців минулого року в області зафіксовано 36 випадків цієї хвороби, то за цей же період нинішнього року зареєстровано 141 такий випадок. Тобто, захворюваність на хворобу Лайма зросла у 3,92 рази. Найбільше випадків захворювання за 10 місяців – (40) – припадає на обласний центр, 26 випадків зареєстровано у м. Ніжин, 13 – на Козелеччині.
Клінічні прояви хвороби залежать від інтенсивності патологічного процесу. На щастя, не всі кліщі заражені бореліями. Втім, якщо після його укусу ( навіть у випадку, коли кліща було своєчасно видалено) на цьому місці з’явилася кільцеподібна еритема (почервоніння), збільшилися лімфатичні вузли та виникла їхня болючість – існує велика вірогідність того, що вас спіткала хвороба Лайма. Тоді при відсутності адекватного та своєчасно розпочатого лікування слід очікувати появи низки неврологічних та кардіологічних проявів. Наприклад, з боку нервової системи виникають серозний менінгіт, ураження черепних нервів, радикуліт. А збоку серця – миготлива аритмія, екстрасистолія, інші види порушень в його роботі. Далі хвороба зачіпає великі та малі суглоби, потім страждають шкірні покриви, м’язи, посилюється неврологічна симптоматика тощо. Це все може призвести до інвалідності та значного погіршення якості життя людини.
Вочевидь що запобігти захворюванню на хворобу Лайма набагато простіше, ніж боротися з її симптоматикою, яка дається взнаки протягом не лише тижнів та навіть місяців, а інколи і років. Тому убезпечити себе можна, дотримуючись простих порад, зокрема:
– Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла аби легше було помітити кліщів;
– Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників для виявлення кліщів. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям, а також не забувайте оглянути домашніх тварин, що гуляли на вулиці;
– Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу;
– Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, зокрема аерозолі-репеленти, які відлякують кліщів;
І головне : не відвідуйте ліси та лісосмуги! Через військові дії вони можуть бути замінованими та містити інші види небезпек.
Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть потрапляти до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.
Якщо ж ви помітили на собі кліща, не зволікайте, звертайтеся до найближчого травмпункту, де вам видалять кліща. Не намагайтеся цю процедуру провести самостійно, адже у шкірі може залишитися його голівка, яка згодом викликає запалення та нагноєння.
Обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря! Скоріш за все вам призначать курс антибіотиків для запобігання хвороби Лайма та нададуть поради для спостереження за місцем укусу.
Отже, слід пам’ятати – хвороба Лайма – підступне захворювання, від якого страждає багато органів і систем людського організму. Тому потурбуйтеся про своє здоров’я, зробіть все можливе аби через необачність не створити загрози для свого життя!

Виконання заходів з інфекційного контролю перевірено в медзакладах Городні Продовжуються моніторингові поїздки до медичних закладів Чернігівської області щодо перевірок індикаторів якості медичної допомоги... 16 Квітня 2024
У Сновській лікарні перевірено виконання заходів з інфекційного контролю Працівники відділу інфекційного контролю ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», а саме зав... 10 Квітня 2024
Гельмінтози: боротьба та профілактика Гельмінтози – це група паразитарних захворювань, які викликаються паразитарними червами (гельмінтами). Гельмінти – є о... 8 Квітня 2024