Навчання принципам інфекційного контролю
24 січня на базі ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» відбувся семінар з питань інфекційного контролю для керівників відділів інфекційного контролю та координаторів з гігієни рук для закладів охорони здоров’я Чернігівської області.
Участь у семінарі взяли понад 120 спеціалістів, що відповідають за цю важливу роботу з багатьох лікувально-профілактичних закладів Чернігівщини. Мета заходу – ознайомлення з алгоритмами створення сприятливого середовища для впровадження інфекційного контролю у площині зменшення ризиків виникнення внутрішньолікарняних інфекцій, роз’яснення основних положень профільного законодавства, навчання ефективним і водночас простим правилам гігієни рук медичних працівників, ведення звітності та документації, а також та вивчення принципів здійснення моніторингу у цій сфері.
Загалом інфекційний контроль — це система організаційних, профілактичних і протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню, поширенню, зниженню рівня інфекційних захворювань, зокрема післяопераційних інфекцій, летальності та економічних збитків від цих хвороб. Тобто, важливість такої роботи нині важко переоцінити, на чому у своєму вступному слові наголосив генеральний директор ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» Олександр ЧЕПУРНИЙ. Керівник закладу також зазначив: недотримання вимог з інфекційного контролю сприяють активному розмноженню госпітальних штамів хвороботворних мікроорганізмів.
«Втім, протягом останніх років в нас практично не реєструються випадки внутрішньолікарняних інфекцій. Це, на жаль, може свідчити лише про те, що ця статистика або замовчується, або ми недостатньо обізнані з усіма ризиками таких проблем. Тому наше завдання сьогодні – змінити підходи до вирішення цих актуальних питань», – зауважив Олександр ЧЕПУРНИЙ. Він також звернув увагу присутніх на необхідності суворого дотримання аспектів відповідних наказів та постанов вищих інстанцій, зокрема, основних положень Наказу Міністерства охорони здоров’я України №1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».
З порядком здійснення епідеміологічного нагляду у закладах охорони здоров’я учасників семінару ознайомив завідувач відділу інфекційного контролю ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» Анатолій ВАЛОВЕНКО. Він, зокрема, наголосив на особливостях та відмінностях рутинного і дозорного епіднагляду, повноваженнях, обов’язках та відповідальності спеціалістів відділів інфекційного контролю. Загалом Анатолій ВАЛОВЕНКО зазначив: нинішнього року закладам охорони здоров’я необхідно привести служби інфекційного контролю до сталих стандартів з урахуванням специфіки діяльності установи з тим, щоб вже у наступному році така робота вийшла на якісно новий та ефективний рівень. А для цього варто вирішити низку організаційних питань, укомплектувати штати спеціалістів, визначити роль та місце відділів інфекційного контролю у запобіганні викликам, що пов’язані з епіднаглядом.
Левову частину семінару було присвячено методичним рекомендаціям щодо впровадження у лікарняних закладах програми «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» – фахівець з інфекційного контролю, представниця Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» Людмила КАТРЕЧА (м. Київ) докладно розповіла про наявну статистику щодо внутрішньолікарняних інфекцій, принципи роботи відділень з інфекційного контролю, нормативну базу, якою слід користуватися при здійсненні повноважень співробітниками відділень, наголосивши – враховуючи, що довгий час цим важливим питанням не приділялося належної уваги як з боку керівників медичних закладів, так і їхніх співробітників, часто-густо необхідно починати, так би мовити, з нуля, роботу з впровадження інфекційного контролю, пояснити причини та наслідки появи у лікарні інфекційних хвороб у процесі її щоденної діяльності.
Людмила КАТРЕЧА, зокрема, нагадала, що медикам слід звернути увагу на положення Наказу МОЗ № 751 «Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України», в якому клінічні настанови та рекомендації у площині доказової медицини також спрямовані і на убезпечення закладу від внутрішньолікарняних інфекцій. А ще йшлося про адміністрування протимікробних препаратів, необхідність довгострокового планування роботи відділів інфекційного контролю, алгоритми проведення моніторингових візитів тощо.
Особливу увагу на заході було приділено такій, на перший погляд, простій та знайомій всім темі, як гігієна та обробка рук. Втім, виявляється, і це підтверджують певні дослідження та спостереження, що у свої більшості медичні працівники до цього ставляться не належним чином. А, між тим, від правильної обробки рук медичних працівників, зокрема, стаціонарних відділень багато у чому залежить зведення до мінімуму виникнення внутрішньолікарняної інфекції. Тому Людмила КАТРЕЧА пояснила доцільність створення секторів з гігієни рук у медзакладах, ведення протоколів базової оцінки якості обробки рук, розповіла про вимоги до різних санітайзерів та дезінфекційних засобів і, звісно, розповіла, як все ж-таки правильно обробляти руки.
Таким чином, у підсумку проведення семінару можна зробити висновок – учасники заходу, отримавши відповідні сертифікати, з новими знаннями і планами роботи на майбутнє готові до застосування на практиці принципів інфекційного контролю.