Гаряча лінія +380950010340

ПРО САНЕПІДСИТУАЦІЮ В ОБЛАСТІ ЗА 9 МІСЯЦІВ 2022 РОКУ ТА МОНІТОРИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ

В області за 9 місяців поточного року за медичною допомогою з приводу захворювання на інфекційні хвороби звернулося близько 117,0 тис. осіб, що на 4,0 % менше аналогічного періоду минулого року. Відмічається зниження захворюваності на грип та ГРВІ, в т.ч.коронавірусну хворобу (COVID-19), гострі кишкові інфекції, вірусний гепатит А, педикульоз, гонорею, коросту.
Збільшилась кількість зареєстрованих випадків сальмонельозу, туберкульозу органів дихання, хвороби Лайма, лептоспірозу, вірусні гепатити В та С, сифіліс.
Захворюваність на коронавірусну хворобу (COVID-19) збільшилась у вересні у 7,5 разів у порівнянні з серпнем: з 593 до 4444 випадків. Збільшилась кількість звернень населення до закладів охорони здоров’я з симптомами коронавірусної хвороби, про що свідчить збільшення кількості надходжень матеріалу до вірусологічної лабораторії для дослідження методом ПЛР на РНК вірусу SARS СоV-2. У вересні проведено 1083 дослідження методом ПЛР, що у 7,9 раз більше у порівнянні з серпнем. Враховуючи таку тенденцію, захворюваність на коронавірусну хворобу (COVID-19) буде зростати.
Захворювання (підозри) на шигельоз, правець, дифтерію, кір, кашлюк, краснуху, паротит епідемічний, бруцельоз, сказ не реєструвались.
Для літньої пори року характерні захворювання на кишкові інфекції. З 01.06.22 запроваджено щотижневий моніторинг захворюваності на кишкові інфекції з детальним аналізом факторів, які їх викликали. Загальна сума гострих кишкових інфекцій на 30,6% менше ніж у минулому році. У разі проведених епідеміологічних розслідувань встановлено, що можливі фактори, що викликали захворювання на кишкові інфекції не пов’язані з промисловим виробництвом. Причинами захворювань є порушення правил зберігання харчових продуктів у домашніх умовах та недотримання правил особистої гігієни населенням.
В поточному році в області ботулізмом захворіло 4 особи (2 – з м. Чернігова, 2 – з населених пунктів Чернігівського району). 1 особа (чоловік 54 років) померла. Випадки захворювання ботулізмом поодинокі, групових спалахів не було. Дітей серед осіб, що захворіли, немає. Всі особи захворіли після вживання риби в’яленої непатраної, виготовленої в домашніх умовах.
Дикорослими грибами отруїлося 6 осіб (2 – з м. Ніжин, 2 – з Ніжинського району, 1 – з Чернігівського району, 1 – з Новгород-Сіверського району).
Ситуація з особливо-небезпечних інфекцій залишається напруженою, в зв’язку з реєстрацією:
– 219 випадків захворювання на туберкульоз, що на 5,3% випадків більше кількості захворілих за аналогічний період 2021 року, серед дитячого населення – 17 випадків захворювання, за аналогічний період 2021 року – 3 випадки;
– 121 випадку захворювання на хворобу Лайма, в минулому році 30 випадків;
Зменшилась кількість звернень за антирабічною допомогою з приводу контакту (покусів, подряпин, ослинення) з тваринами до 1043 (у минулому році 1240) та кількість осіб, яким призначено антирабічне лікування -154 проти 203 у минулому році.
Спалахів інфекційних захворювань в області не зареєстровано.
Враховуючи залишки та надходження імунобіологічних препаратів в області станом на 01.10.2022 наявні вакцини проти:
– гепатиту В – 8281 доза,
– кору, паротиту, краснухи (КПК) в кількості – 9544 дози,
– поліомієліту (ІПВ) – 5525 доз,
– поліомієліту (ОПВ) – 7009 доз,
– дифтерії, правцю – 16805 доз,
– туберкульозу – 4580 доз,
– кашлюку, дифтерії, правця – 11797 доз,
– гемофільної інфекції – 5392 дози.
Загальне виконання річного плану щеплень становить 42,1 % (нормативний показник за 9 місяців – 75,0 %). Не виконання нормативного показника можна пояснити активними бойовими діями на території області протягом 2-х місяців та міграцією населення.
За звітний період фахівцями ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» згідно плану моніторингових досліджень, а також на договірній (платній) основі було відібрано та досліджено:
• 1883 зразки води централізованого водопостачання на мікробіологічні показники, з них не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людини» 70 зразків, що складає 3,7% (в основному за показником загальних коліформ (ЗКФ) та загального мікробного числа (ЗМЧ;
• 1598 зразків води централізованого водопостачання на санітарно-хімічні показники, не відповідали гігієнічним вимогам 233 зразків, що складає 14,6% (в основному за органолептичними показниками та вмістом заліза загального);
• 981 зразок води джерел нецентралізованого водопостачання (шахтні колодязі, приватні свердловини) на мікробіологічні показники, з них вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 не відповідали 165 зразків, що складає 16,8% (за показниками загального мікробного числа (ЗМЧ) та загальних коліформ (ЗКФ);
• 1165 зразків на санітарно-хімічні показники, з них не відповідали гігієнічним вимогам 302 зразків, що складає 25,9 % (в основному за вмістом нітратів, заліза загального та органолептичними показниками).
Керівникам органів місцевого самоврядування повідомлено про результати досліджень, надано рекомендації по дезінфекції джерел водопостачання та проведенню повторних досліджень. Власникам джерел водопостачання повідомлено про небезпеку використання води питної з високим вмістом нітратів, в першу чергу для дітей.
Санепідситуацію в області можна характеризувати як нестійку – рівень захворюваності людей на інфекційні хвороби не перевищує середні багаторічні показники, проте є сприятливі умови для поширення цих хвороб.

Реагувати на повінь та її наслідки – готові За інформацією, отриманою від Чернігівського обласного центу з гідрометеорології, 22-27 лютого на р. Дніпро в межах Чернігівської ... 27 Лютого 2024
Про санепідситуацію в області за 3 місяці 2023 року та моніторингові дослідження Інфекційні захворювання залишаються актуальними у зв’язку із залученням в епідемічний процес широких верств населення, високим рів... 1 Травня 2023
Оперативна довідка про санітарно-епідемічну ситуацію з 03.03.23 по 09.03.23. У області склалася нестійка ситуація із захворюваності на коронавірусну хворобу. Починаючи із 01 лютого захворюваність має тенденц... 13 Березня 2023