Гаряча лінія +380950010340

Щодо оголошення мавпячої віспи глобальною надзвичайною ситуацією

23 липня ц.р. Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Т.Гебреєсус оголосив спалах мавпячої віспи у світі глобальною надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я.

Прийняттю згаданого рішення передувало 2-е засідання Комітету ВООЗ з надзвичайних ситуацій, створеного для розгляду ситуації щодо мавпячої віспи, під час якого призначені Гендиректором експерти не змогли досягти консенсусу. У цьому зв’язку Генеральний директор ВООЗ скористався передбаченими п.5 статті 49 Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП) повноваженнями для прийняття остаточного рішення з цього питання.

Із січня 2022 року повідомлено про 19 тис. підтверджених випадків мавпячої віспи у людей із 75 країн у п’яти регіонах ВООЗ. Більшість випадків зареєстровано у травні 2022 року.

В Україні наразі не зафіксовано жодного підтвердженого випадку мавпячої віспи. Відповідно до тимчасових рекомендацій ВООЗ в державах, в яких не зареєстровано випадків мавпячої віспи, пропонується проводити активну профілактичну та інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо небезпеки захворювання, зокрема серед груп ризику.

Країнам, в яких виявлено випадки цього захворювання, рекомендується вжиття низки медико-санітарних заходів, спрямованих на попередження його поширення, у т.ч. в частині міжнародних подорожей. Зокрема, пропонуються заходи з санітарного контролю, ізоляції інфікованих, виявлення їхніх контактів, а також обмеження міжнародних та внутрішньодержавних подорожей осіб з симптомами захворювання.

Що треба знати про мавпячу віспу?

Наскільки поширена мавпяча віспа?

Мавпячу віспу спричинює вірус, який належить до сімейства вірусів віспи, хоча він менш заразний, а хвороба протікає у легшій формі, ніж звичайна віспа. Вірус трапляється у віддалених частинах країн Центральної та Західної Африки, поблизу тропічних лісів.

Які симптоми?

Початкові симптоми включають лихоманку, головний біль, набряки, біль у спині та у м’язах. Після зниження температури може з’явитися висип, який часто починається на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла, найчастіше на долоні та стопи. Висип, який може дуже боліти та свербіти, змінюється та проходить різні стадії, після чого утворюється струп, який пізніше відпадає. Ураження можуть залишити рубці. Інфекція зазвичай зникає сама і триває від 14 до 21 дня.

Як можна заразитися?

Мавпяча віспа передається через тісний контакт з інфікованою людиною. Вірус може потрапити в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або через очі, ніс чи рот. Раніше її вважали інфекцією, яка не передається статевим шляхом, але вона може передаватися при прямому контакті під час сексу.

Вірус мавпячої віспи можна також підхопити від інфікованих тварин, як-от мавпи, щури та білки, або через заражені вірусом предмети – постільну білизну та одяг.

Наскільки вірус небезпечний?

У багатьох випадках вірус протікає у легкій формі, іноді нагадує вітряну віспу і проходить самостійно протягом кількох тижнів.

Однак мавпяча віспа іноді може бути більш серйозною, повідомлялось про один смертельний випадок у Західній Африці.

Хто у групі ризику?

Заразитися може кожен, хто мав тісний контакт з інфікованою людиною.

Агентство охорони здоров’я Великої Британії повідомило, що “значну частку” останніх випадків у Великій Британії та Європі виявили у геїв та бісексуалів, тому установа насамперед закликала їх “бути уважними до симптомів і звертатися за допомогою, якщо щось турбує”.

Як часто ставалися спалахи інфекції?

Вірус вперше ідентифікували у мавпи, яка жила у неволі, а з 1970 року окремі спалахи інфекції реєстрували у 10 африканських країнах.

У 2003 році у США стався перший спалах за межами Африки. Пацієнти підхопили хворобу від тісного контакту з луговими собаками, які заразилися від дрібних ссавців, завезених у країну. Загалом зареєстрували 81 випадок, але жоден не був смертельним.

У 2017 році в Нігерії стався найбільший спалах мавпячої віспи. Тоді зафіксували 172 підозрюваних випадків, 75% жертв були чоловіки у віці від 21 до 40 років.

Як лікують мавпячу віспу?

Вакцинація проти віспи має 85% доведеної ефективності у запобіганні мавпячій віспі.Також допомагають противірусні препарати.

Чи варто хвилюватись?

Професор Джонатан Болл, професор молекулярної вірусології Ноттінгемського університету, каже: “Той факт, що лише один із 50 контактів першого пацієнта, інфікованого мавпячою віспою, заразився, свідчить, що вірус має низьку поширюваність. Ми не стоїмо на межі загальнонаціонального спалаху”.

Захворювання зазвичай проходить приблизно як вітрянка, і симптоми проходять самі по собі через декілька тижнів. Однак під час деяких спалахів епідемії у Західній Африці кількість летальних випадків сягала 10%, а першими симптомами мавпячу віспу виявити доволі складно – це температура, головний біль, біль у спині, у когось може бути і більше симптомів У Великій Британії активно вакцинують проти вірусу, а уряд уже ініціював програму відстеження контактів заражених, подібну на ту, яка діяла на піку пандемії ковіду. Пацієнтів лікують вакциною від чорної віспи або противірусними препаратами.

Поки що в Україні не зареєстровано жодного випадку мавпячої віспи, однак у сусідній Польщі перші випадки з’явилися ще у червні.

Профілактика поліомієліту – єдиний спосіб захиститися від хвороби Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Захворювання сприч... 30 Квітня 2024
Як запобігти ботулізму – це має знати кожен! За даними ДУ « Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» від початку поточного року 18 осіб захворіли бот... 25 Квітня 2024
Виконання заходів з інфекційного контролю перевірено в медзакладах Городні Продовжуються моніторингові поїздки до медичних закладів Чернігівської області щодо перевірок індикаторів якості медичної допомоги... 16 Квітня 2024