Туберкульоз- виліковний!
Щороку 24 березня, в день, коли у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив збудник туберкульозу, відзначається Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Крім того, цього року із 24 березня починається Всеукраїнський місячник боротьби із цим захворюванням.
Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на сухоти, адже щороку лікарі виявляють близько 30 000 нових випадків хвороби. Кожен шостий хворий помирає, хоча нині це захворювання цілком виліковне. За даними ВООЗ, щонайменше 23 % нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами – є резистентними, а більше 40 % таких нових випадків вже мають деструктивну форму.
Загалом туберкульоз – інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів. Основний шлях передачі – аерогенний, від людини, зараженою бактеріальною формою легеневого туберкульозу – при кашлі у повітря потрапляють інфекційні частинки (аерозоль) виділень з нижніх дихальних шляхів, в яких і знаходяться мікобактерії туберкульозу. За один кашлюковий поштовх утворюється 3000 інфекційних частинок. Інфекційний аерозоль може також утворюватись при розмові, чханні, співі і утримуватись у повітрі тривалий час. Зазвичай передача туберкульозної інфекції відбувається переважно в закритих приміщеннях при тривалому контакті.
Втім, при потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз частіше за все не розвивається, оскільки імунна система не дозволяє розмножуватися збуднику. Активне захворювання розвивається лише при зниженні контролю з боку імунної системи.
Основні симптоми захворювання, на які варто звернути увагу людині, яка їх відчуває:
-кашель понад 2 тижні;
-підвищена температура тіла понад 7 днів;
-утруднене дихання;
-біль у грудях;
-поганий апетит, постійна слабкість;
-безпричинна втрата ваги;
-підвищена пітливість, особливо вночі;
кровохаркання .
Відтак ,туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря. Спочатку хвороба може протікати приховано і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому будьте пильні до себе і не зволікайте зі зверненням до лікаря! В Україні лікування туберкульозу цілком безкоштовне.
Додамо: нині, враховуючи військові дії та поширення коронавірусної інфекції, українські медики приділяють проблемі туберкульозу особливу увагу.
Так 23 березня фахівці ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» взяли участь в онлайн-нараді з питань реалізації інформаційної стратегії щодо туберкульозу на період до 2025-го року, яку провели спеціалісти ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Йшлося, зокрема, про спростування сталих стереотипів щодо наявності епідемії туберкульозу в Україні та неможливості одужання від сухот. Відтак спікери ЦГЗ зазначили – завдяки спеціалізованій програмі щодо боротьби із туберкульозом, появі нових ефективних препаратів, обізнаності лікарів первинної ланки щодо прихованої симптоматики хвороби та алгоритмам профілактики в Україні вдалося призупинити поширення туберкульозу. Також наголошено – тепер сучасна фтизіатрія відходить від традиційних, подекуди не дуже ефективних методів діагностики та лікування хвороби. Акцент робиться на використанні нових ефективних вакцин проти туберкульозу серед дітей, широкій масово-роз’яснювальній роботі серед різних верств населення та амбулаторному лікуванні хворих.
Втім, туберкульоз перестав бути «хворобою бідних». Від сухот ніхто не застрахований, тому дотримання засад здорового способу життя, раціональне харчування, вміння правильно реагувати на стреси завжди були і будуть запорукою високого опору організму цьому захворюванню.