У поширенні знань про користь імунізації не повинно бути відсторонених
ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» використовує безліч можливостей, аби до роботи з протистояння інфекційним захворюванням залучалися не тільки медичні працівники, представники влади, а й, зокрема, лідери громадської думки.
Особливо це важливо під час проведення Всесвітнього тижня імунізації, який нині триває в Україні, адже це хороша нагода пояснити людям, що вакцинація – найдієвіший метод уникнення заразних хвороб та їхніх ускладнень.
Втім далеко не всі громадяни прихильно ставляться до імунопрофілактики, а деякі з них пояснюють відмову своїми релігійними поглядами.
Тому 26 квітня генеральний директор установи Олександр Чепурний, його заступники Богдан Куліцький та Артем Ярошенко і завідувач відділу імунопрофілактики Олександр Бубирь зустрілися з представниками релігійних організацій Чернігівщини: вікарієм Ніжинської єпархії УПЦ, єпископом Феодосієм, священником УГКЦ – отцем Юрієм Сасом, пасторкою Християнської Церкви Повного Євангелія «Перемога» Анжеліною Агабекян, першим заступником голови Чернігівського обласного об’єднання церков євангельських християн-баптистів Віктором Василенком.
Під час невимушеної конструктивної розмови у режимі «круглого столу» Олександр Чепурний розповів про теперішню ситуацію із проведенням вакцинації в регіоні, станом із захворюваністю на інфекційні недуги, наголосивши, що для Чернігівщини поширеність таких хвороб становить серйозну проблему, пов’язану з багатьма чинниками. Один з них – відмова певної частини громадян щепити своїх дітей та нехтувати щепленнями, не обов’язковими згідно з Національним календарем, але вкрай необхідними для збереження здоров’я. Йдеться про сказ, повітряно-крапельні інфекції, лептоспіроз, низку кишкових недуг тощо.
«Чому ми звернулися саме до вас? Згідно з результатами проведеної минулого року наздоганяючої кампанії зі щеплення проти кору, майже 20% людей були відмовниками. З них 75% – це дорослі ( які повинні отримувати щеплення від дифтерії та правця кожні 10 років). А зараз, під час війни, коли ця проблема стоїть дуже гостро, їх необхідно переконати у необхідності таких щеплень. Є і певна кількість дітей. Отже, близько 2 тисяч людей відмовляються від вакцинації саме через релігійні переконання. А ми шукаємо різні шляхи комунікації та переконання для формування у людей правильного уявлення про те, що таке імунопрофілактика та її переваги. Тож одна справа, коли ми своїми методами залучаємо людей до щеплень, інша – коли це зробите саме ви, провівши відповідну роботу серед ваших парафіян», – зауважив Олександр Чепурний.
У свою чергу духовні лідери громад погодилися із тим, що вакцинація важлива для збереження здоров’я, але навели приклади того, що серед їхніх парафіян є люди, що не бажаються вдаватися до такого виду профілактики. Наприклад, отець Юрій Сас і єпископ Феодосій повідомили про непоодинокі випадки, коли люди отримували фіктивні довідки про проведення щеплень, а Віктор Василенко пояснив – вони застерігали своїх прихильників від неправдивості у цьому плані та вимагали у разі відмови від щеплень аргументовано доводити свою думку. Відтак священнослужителі розуміють, чому у деяких людей виникають хибні думки стосовно щеплень, адже викривлена інформація про імунопрофілактику має властивості поширюватися доволі швидко.
Тому всі учасники зустрічі дійшли висновку – у роботі з парафіянами повинен бути як індивідуальний підхід до кожного, так і комплексна праця з боку медичних працівників та лідерів громадської думки.
Олександр Чепурний висловив пропозицію: робота з популяризації щеплень – справа не тільки одного дня чи тижня, вона триватиме й надалі. А, враховуючи покладені на Обласний центр контролю та профілактики хвороб завдання, ми можемо більш докладно та змістовно поспілкуватися із керівниками релігійних громад, використовуючи наявні ресурси (офіційний сайт установи, сторінки у соціальних мережах, інші активності у ЗМІ) для досягнення однієї мети – створення у громадян позитивного ставлення до імунопрофілактики, тобто збереження здоров’я людей, незалежно від їхніх релігійних та суспільних вподобань.