ФАХІВЦІВ ОЦКПХ ЗАЛУЧИЛИ ДО ПРОЄКТУ «ОСНОВИ ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОГО НАГЛЯДУ ЗА СТІЧНИМИ ВОДАМИ»
Фахівці проєкту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» у співпраці з Центром громадського здоров’я провели тренінг «Основи епідеміологічного нагляду за стічними водами» для обласних центрів контролю та профілактики хвороб.
У заході взяли участь фахівці Львівської, Чернівецької, Кіровоградської, Дніпропетровської, Чернігівської, Київської, Житомирської, Рівненської та Вінницької областей. У низці областей з жовтня минулого року вже впроваджують цей вид епіднагляду за підтримки проєкту. У Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях інноваційний вид епіднагляду за вмістом SARS-CoV-2 та збудника грипу в стічних водах буде розпочато цього року.
«Епідеміологічний нагляд за стічними водами з використанням кількісної оцінки вмісту збудників інфекційних хвороб в господарсько-побутових стічних водах – це принципово новий вид епіднагляду для України. За його допомогою в умовах обмеженого доступу населення до медичних послуг і до послуг тестування на інфекційні хвороби можна спрогнозувати погіршення епідемічної ситуації в тому чи іншому регіоні і, відповідно, запропонувати превентивні заходи. Тому оволодіти теоретичними та практичними навичками такого виду епіднагляду наразі є критично важливим та актуальним для фахівців лабораторій Центрів контролю та профілактики хвороб, а також епідеміологів», – розповіла Дар’я Пономаренко, начальниця відділу біологічної безпеки та біозахисту Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Під час тренінгу фахівців обласних центрів контролю та профілактики хвороб:
- ознайомили з історією та світовим досвідом застосування епідеміологічного нагляду за стічними водами,
- розглянули основні його цілі,
- визначили принципи вибору точок спостереження,
- засвоїли процедуру проведення лабораторних досліджень з використанням кількісної ПЛР,
- затвердили застосування результатів епіднагляду за стічними водами для прийняття управлінських рішень у сфері громадського здоров’я.
Учасники тренінгу відвідали точку забору стічних вод у місті Дніпро, провели забір зразків та підготовку проб стічних вод. У вірусологічній лабораторії Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України фахівці-вірусологи відпрацювали практичні навички проведення кількісної полімеразної ланцюгової реакції.