Гаряча лінія +380950010340

Про безпечне прання дитячих речей

Раніше дитячі речі прали вручну і обов’язково тільки господарським милом. Тодішнє покоління не мало альтернативи – можна було тільки мріяти про пральні машинки і порошки. Сучасне покоління щасливіше новітнім досягненням людства – зараз це роблять за допомогою пральних машин та сучасних пральних порошків.Звичайно ж, використання пральних засобів для прання у побуті обумовлює контакт з ними всіх груп населення і, якщо засоби синтетичні, цей контакт явно негативний.Частинки хімічних елементів пральних порошків можуть попадати в повітря оселі, у водойми, а далі, навіть у питну воду. Миючі речовини, які є в складі побутової хімії, навіть після полоскання залишаються у волокнах тканин після прання білизни та одягу.Так як дитячий одяг і білизна вимагає більш частого прання, то залишки компонентів миючих засобів, які можуть залишатися на тканині, спроможні досить інтенсивно впливати на стан шкіри дитини та її здоров’я.
При цьому шкіра дітей, особливо дітей перших місяців життя, суттєво відрізняється від шкіри дорослих людей: вона тонша, зв’язок епідермісу з дермою неміцний, функції залоз формуються і зазнають змін, відношення площі поверхні шкіри до маси тіла дитини значно більше, ніж у дорослого. На цьому фоні хімічні речовини здатні легко викликати подразнення шкіри. Так званий “пелюшковий” дерматит у дітей грудного віку може бути спровокований миючими засобами, які містять препарати хлору, луги, синтетичні поверхнево-активні речовини (СПАР).День за днем миючі засоби не просто дратують шкіру, але і поступово потрапляють в кров, після чого починають в буквальному сенсі труїти дитячий організм.
Проявлятися це може у вигляді:
? висипань або навіть атопічного дерматиту;
? постійних застуд внаслідок зниженого імунітету;
? проблем з природними фільтрами – нирками і печінкою;
? порушеннями обміну речовин.
Тому, в перші місяці життя немовляти його речі просто необхідно прати тільки безпечними засобами, дитячими порошками або милом.
Але щоб із чистою совістю доручити таку важливу справу, як прання дитячих речей технічним досягненням, потрібно бути впевненим, що дитячий пральний порошок не зашкодить дитині: не спричинить алергічних реакцій або шкірних подразнень.
Всі миючі засоби дитячого асортименту, які присутні наразі на ринку, можна за рецептурним складом поділити на дві групи: засоби на основі натуральних і синтетичних поверхнево-активних речовин.
Традиційно і небезпідставно прийнято вважати більш безпечними для здоров’я дітей та людей схильних до алергії миючі засоби на основі мил.
У синтетичних миючих засобах, виготовлених в основному з нафтопродуктів, основними діючими речовинами є поверхнево-активні речовини – ПАР. Вони визначають характер біологічної дії синтетичних миючих засобів , їх основні фізико-хімічні властивості впливають на довкілля та на організм людини, і особливо дитини.
Так, спеціалістами Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя МОЗ України, та ПрАТ “Вінницяпобутхім” в науковій роботі “Токсиколого-гігієнічна характеристика сучасних засобів для прання дитячої білизни та одягу” проведено аналіз токсиколого-гігієнічних характеристик та обґрунтовано відповідність гігієнічним і токсикологічним вимогам сучасних засобів для прання дитячої білизни та одягу, що відносяться до різних груп за рецептурним складом (на основі СПАР і на натуральній мильній основі).
Біологічна дія поверхнево-активних речовин на організм людини і тварини свідчить, що механізм дії ПАР базується на впливі на структуру і проникність біологічних мембран, що спричиняє найбільш виражені негативні наслідки з боку центральної нервової системи, органів дихання, крові, тощо. При цьому переважна більшість ПАР має відносно низьку токсичність, вони можуть чинити подразнюючу і резорбтивну дію на шкіру і слизові оболонки, а найбільша небезпека поверхнево-активних речовин і препаратів на їх основі для людей проявляється в їх сенсибілізуючій дії, здатності викликати алергічні реакції .
Виходячи з положень “Санитарных правил и норм по производству и применению товаров бытовой химии” (№ 6026 Б-91), гігієнічні вимоги, які забезпечують безпечне для здоров’я людини використання миючих засобів, поширюються як на гігієнічні, так і на токсикологічні показники.
Серед гігієнічних вимог до використання синтетичних мийних засобів увагу було зосереджено на вимогах щодо видалення детергентів з контактуючих поверхонь після полоскання і нормування рівня залишкових кількостей ПАР на шкірі людини і випраній тканині.
З позиції токсикологічної оцінки миючі засоби не повинні були чинити подразнюючу та алергенну дію на організм людини при дотриманні режиму їх використання у відповідності до інструкції.
В роботі проведений аналіз токсиколого-гігієнічних характеристик і визначення відповідності гігієнічним і токсикологічним вимогам сучасних засобів для прання дитячої білизни, які відносяться до різних груп за рецептурним складом.
При вивченні шкірно-подразнюючої дії впродовж всього експерименту не спостерігалось виражених симптомів подразнення шкіри.
За результатами проведених досліджень засіб “Пральний порошок для дитячих речей, концентрований на натуральній основі без фосфатів та цеолітів, для машинного та ручного прання” віднесений до малонебезпечних продуктів при надходженні на шкіру (4 клас небезпеки). Засіб не подразнює шкіру, не проявляє сенсибілізуючої дії.
Подразнююча дія миючих засобів на шкіру і слизові оболонки очей, здатність синтетичних поверхнево-активних речовин викликати сенсибілізацію при потраплянні на шкіру є одними із основних критеріїв токсиколого-гігієнічної оцінки миючих засобів, особливо препаратів дитячого асортименту.
Результати визначення токсиколого-гігієнічних властивостей миючих засобів на основі СПАР мають бути враховані та використані при розробці та удосконаленні композицій, які забезпечують ефективність процесу прання при низьких концентраціях миючих розчинів.
Які ж правила прання дитячиї речей та білизни?
Існує кілька важливих правил прання дитячих речей:
Правило 1. Дитячі речі потрібно прати окремо від дорослих. І не важливо, що дитячі повзунки ідеально збігаються з кольоровою гаммою дорослих шкарпеток. Речі дорослих містять безліч шкідливих частинок та мікроорганізмів, які не повинні контактувати з дитячим одягом. До речі, якщо в родині декілька дітей, то речі новонародженого малюка слід прати окремо від одягу старших діток.
Правило 2. Для дитячого одягу існує спеціальний дитячий пральний порошок, який не містить шкідливих активних компонентів, як дорослий порошок. Дитячі гіпоалергенні порошки здатні ефективно справлятись з плямами різного походження. Але якщо потрібно вивести сильні і застрілі плями, то місця забруднення можна попередньо затерти звичайним господарським милом. Дати речам полежати 20-30 хвилин, а після цього прати з дитячим порошком вручну чи в машинці. Дитячі речі рекомендується прати дитячим порошком мінімум до 3-річного віку.
Правило 3. Не слід зловживати відбілювачами та кондиціонерами, але якщо є необхідність їх використати, то потрібно також купувати для категорії «дитячі речі».
Правило 4. Вибирати правильний режим прання. В більшості пральних машинок передбачений режим для прання дитячих речей. Дитячий режим відрізняється тим, що відбувається більше циклів полоскання речей. Якщо його немає, необхідно запустити після прання додаткове або подвійне ополіскування – це гарант того, що з одягу максимально вимиється бруд та залишки миючого засобу.
Правило 5. Не потрібно затягувати з пранням. Чим довше лежать брудні дитячі речі, тим важче потім вивести пляму.
Правило 6. Не крохмалити дитячий одяг. Крохмаль забиває пори тканини і одяг не пропускає повітря, отже і шкіра дитини ”не дихає”.
Правило 7. Всі нові речі потрібно прати, перш ніж одягати на малюка. Речі тривалий період можуть знаходитись у продажу і бути джерелом активної життєдіяльності мікробів та бактерій. Сушка на сонці – це гарна стерилізація.
Правило 8. Прасувати дитячі речі бажано, оскільки це парове термооброблення одягу. По-перше, він стає м’яким та приємним на дотик, а це важливо для ніжної шкіри дитини. По-друге, прасування – це також додаткова стерилізація одягу, особливо для новонародженого.
Правило 9. Уважно читати інформацію на ярликах дитячого одягу. Якщо дотримуватись порад від виробника (режим прання, температура прання і прасування, правила сушки), то дитячий одяг зможе прослужити малюку довго.
Яким повинен бути дитячий порошок?
Перед тим, як купити дитячий пральний порошок, необхідно самим ретельним чином вивчити всю інформацію, зазначену на упаковці.

На ній мають бути зазначені:
? адреса виробника;
? склад, якщо склад взагалі не значиться, то такий порошок гарантовано небезпечний;
? як правильно зберігати;
? коли порошок зроблений;
? термін придатності.
Крім того, у технічному регламенті мийних засобів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 № 717 зазначено, що маркування мийного засобу, призначеного для пральних машин, повинне містити:
? інструкцію з дозування мийних засобів різного призначення і для різного ступеня забруднення тканин, виражене у мілілітрах або грамах, що відповідає завантаженню пральної машини водою різної жорсткості (м’якої, середньої та жорсткої);
? інформацію про кількість циклів прання;
? за наявності будь-якого мірного кухля – відмітку про дозування мийного засобу із застосуванням такого кухля для завантаження пральної машини водою різної жорсткості.
Дитячий організм дуже ніжний і легко сприйнятливий, тому саме в цьому віці дуже важливо звести до мінімуму негативний вплив, хоча б пральних порошків.
У дошкільних навчальних закладах питання використання пральних порошків у нормативних документах чітко не визначене. Використовують мийні засоби, які мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи та дозволені до застосування у навчальних закладах в установленому законодавством порядку.
Зараз існує чимало дитячих пральних порошків. Але не всі вони абсолютно безпечні для малюків і не всі відповідають головним вимогам до дитячих порошків, які повиння бути:
без аніонних ПАР
ПАР – поверхнево-активні речовини, які порушують протягом найважливіших біохімічних процесів в людському організмі і таким чином руйнують живі клітини.
Розрізняють аніонні (а-ПАР) і неіоногенні ПАР, так ось особливо агресивні перші. Вони вражають мозок, печінка, легені нирки і в цілому пригнічують імунну систему. І саме їх додають майже в усі пральні порошки, які пропонують нам магазини.
Під час прання а-ПАР настільки глибоко проникають в структуру тканин, що навіть при десятикратному полосканні в гарячій воді повністю не покидають їх. Найбільше а-ПАР чіпляються за натуральні вовняні і бавовняні тканини – якраз ті, з яких зроблені хороші дитячі речі.
Науково-доведений факт: 100 г а-ПАР вбивають тварину вагою 300 кг на протязі доби. І хоч зовсім без ПАР в порошку сьогодні не обійтися, але неіоногенні ПАР в малих кількостях є безпечні.
без фосфатів
Про фосфати останнім часом тема піднімається все частіше і стає все гостріше. Про шкоду цих речовин відомо давно. Але ось в порошку, тим паче дитячому, їх ні в якому разі не повинно бути.
Крім різного виду шкоди, що завдається фосфатами, вони викликають розвиток дерматитів, важких алергічних реакцій і імунних змін у дітей. Крім того, фосфати підсилюють проникнення а-ПАР в структуру тканин, а значить – в шкіру наших малюків.
Але, звичайно, виробник щедро сипле фосфати в порошок не для цього, а щоб посилити його миючі властивості. Примітно, що це можна зробити і іншим шляхом, ось тільки той інший шлях – більш дорогий: потрібні технології, обладнання і так далі, а фосфати дозволяють без всього цього випускати дешеві вбивчі порошки.
Між іншим, чим вищий вміст ПАВ в порошку, тим більше піни він утворює при пранні. Багато помилково думають, що це є ознакою високої якості порошку, але якраз таки навпаки: чим менше піни утворюється при пранні, тим нижче вміст ПАР в порошку і тим більше він безпечний для вас. А на якість прання піна взагалі ніяк не впливає.
без аромату
Це ж стосується і запаху: чим різкіше запах прального порошку – тим він дешевше у виробництві і нижче в якості. Адже для досягнення нейтральності аромату слід проводити додаткове очищення сировини, а це дуже дорогий процес.
Тому порошок без запаху після прання – хороший порошок. А якщо речі і пахнуть, то для дітей повинні використовуватися натуральні і харчові ароматизатори (зазвичай, фруктові).
без хімічних і оптичних відбілювачів
«Не містить хлору!», – часто вказують на упаковці виробники дитячих порошків.
Але ж є й інший відбілювач – оптичний. Його позиціонують як безпечну альтернативу хлорного, але ж це не зовсім так. Дія оптичного відбілювача заснована на зафарбовуванні, це барвник і не більше. Тобто він вступає в реакцію з забруднюючою білизну речовиною (з конкретним плямою), в результаті чого утворюється нове з`єднання, що створює видимість чистоти. Але тепер на тканини крім плями залишився ще й оптичний відбілювач, який, до слова, зовсім не нешкідливий для людської, і тим більше дитячої шкіри. Ось і виходить, що реклама не бреше – реклама тільки не договорює.
Але як же відіпрати речі?
Є два правильних вибори: або порошок зовсім без відбілювача, або треба вибирати порошок з кисневим відбілювачем нового покоління, який є безпечним навіть для дітей.
Вибираючи пральний засіб для дитячої білизни, потрібно керуватися перш за все не рекламою або ціною, а наступними критеріями:
? Натуральна основа
? Якість, що гарантується фірмою-виробником. Сучасні дитячі порошки, які роблять фірми, що спеціалізуються на випуску дитячої косметики і побутової хімії, проходять ретельний контроль на показники миючої здатності і «дратівливості» на шкірі. Крім цього, особлива увага приділяється використанню якісної сировини, дозволеної у виробництві дитячої побутової хімії.
? Безпека (засіб повинен бути призначено спеціально для прання речей немовлят або дітей старшого віку)
• Дитячий пральний порошок повинен швидко розчинятися у воді і добре виполіскуватися.
• Дитячий порошок повинен добре відпирати плями, не псуючи при цьому якість білизни.
• Порошок не повинен викликати алергію в дитини або шкірні подразнення.
Якщо порошок – далекий від ідеалу
Звичайно, якщо нам дороге здоров`я дітей, то слід прати їх речі якісним і безпечним порошком. Якщо дитячий пральний порошок далекий від ідеалу, необхідно скористатися наступними рекомендаціями:
? Користувати рідкими пральними порошками для дітей – такий виполіскувати краще.
? Щонайменше, 8-10 разів виполіскувати дитячу білизну після прання, якщо порошок містить фосфати і а-ПАР.
? Полоскати білизну тільки в гарячій воді (не нижче 50 градусів), в холодній ПАР не виполікуються.
? Прати, по можливості, в м`якій воді – це поліпшить якість прання.
? Після прання і прасування провітрювати речі протягом 4 діб – саме стільки в тканинах зберігаються небезпечні для здоров`я концентрації а-ПАР.
? Прати краще тоді, коли вдома немає дітей.
? Після прання ретельно провітрювати квартиру протягом декількох годин.
Домашній тест
Дитячий порошок, можна протестувати перш, ніж прати їм дитячі речі. Для цього, потрібно насипати в стакан маленьку ложечку порошку і залите його гарячою водою. Розмішати і почекати трохи: якщо вода занадто каламутна і в ній залишилися пластівці порошку – така ж картина буде спостерігатися і на дитячих речах після прання. А якщо ви капнути у воду ще й краплю-другу зеленки, то заодно можна протестувати порошок в дії: наскільки добре він справляється з забрудненнями.
Пральний порошок – це те, чим дихає дитина 24 години на добу, у що вона одягнена, в чому вона спить. Тому не потрібно применшувати значення такого важливого питання, як прання білизни.

кщо порошок – далекий від ідеалу

Моніторинг гамма-випромінювання Фахівці ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» продовжують здійснювати моніторинг гамма-випромінювання щоденно 3 рази на добу в контрольних ... 29 Квітня 2024
Інформація щодо запиленості повітря Згідно з листом ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» № 04-09/20/1675/24 від 02.04.2024р. ДУ «Чернігівський обласний центр ... 3 Квітня 2024
Фахівці відділу інфекційного контролю здійснили моніторинг обласної психоневрологічної лікарні 14-15 березня працівники відділу інфекційного контролю Анатолій Валовенко та Олена Клименко провели моніторинг КНП «Чернігівська о... 18 Березня 2024