Гаряча лінія +380950010340

Що треба знати про дирофіляріоз

В Чернігівській області проблема захворюваності на дирофіляріоз не втрачає своєї актуальності на сьогоднішній день.

06.07.2022 з відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» отримано екстрене повідомлення про випадок захворювання на дирофіляріоз верхньої повіки лівого ока у жительки міста Чернігів. Вважає себе хворою з 05.07.2022 року, коли з`явилось пухлиноподібне утворення на верхній повіці лівого ока. 05.07.2022 року о 21-00год. хвора звернулася за медичною допомогою до відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР. 05.07.2022року під час оперативного втручання був виявлений і видалений ниткоподібний гельмінт. Лікування амбулаторне. У ході епідрозслідування встановлено, що хвора відмічала покуси комарами та мошками.

Що ж це таке захворювання – дирофіляріоз?

Дирофіляріоз(Dirofilariasis,злат. «diro, filum» –«зла нитка») -гельмінтозне захворювання, що викликається нематодами роду Dirofilaria. Довжина дорослих особин сягає 40 см, діаметр до 1,3 мм.

Переносниками інвазії є комарі різних видів роду Culex та Anopheles, які при укусах переносять личинки – мікрофілярії від хворої тварини (частіше це собаки) до здорової і таким же чином можуть заразити людину. Проте, інвазована людина не є джерелом зараження для комарів, не бере участі в розповсюдженні цієї інвазії, оскільки самки не досягають в її організмі статевої зрілості, відповідно не відроджують мікрофілярій в кров. Окрім собак заражатися можуть й інші види тварин: вовки, лиси, койоти, домашні та дикі кішки, тхори, ондатри, морські леви, носухи.

Зазвичай людина вражається в період активності комарів з травня по вересень, під час відпочинку на природі чи роботі на городі, дачі, та в інших місцях, де є значні популяції комарів і вражені тварини.

Перший симптом захворювання – болісна пухлина, в якій відчувається свербіж і печія різної ступені інтенсивності, почервоніння. Деякі пацієнти вказували на відчуття повзання, руху “чогось” усередині пухлини, переміщення під шкірою. При своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні, захворювання повністю виліковується, працездатність повністю відновлюється.

Основним профілактичним заходом є попередження укусів комарів: захист житла від зальоту комарів за допомогою засітчення вікон, кватирок, знищення комарів, які залетіли в приміщення, механічними засобами або за допомогою інсектицидних аерозолей, електричних фумігаторів.

Людям, які мандрують до місць, де поширена дирофілярна інвазія серед диких тварин, слід застосовувати активний захист від укусу комарів: закритий захисний одяг, використання антимоскітних сіток,репелентівтощо.

З настанням сезону активності переносників (комарів) радимо власникам собак обстежити своїх улюбленців у ветеринарних лабораторіях на наявність личинок дирофілярій у крові, а при виявленні інвазії провести належне протипаразитарне лікування з метою оздоровлення джерела та профілактики зараження членів родини. Лікарська профілактика дирофіляріозу проводиться в США, Канаді, країнах Європи та Азії. В регіонах, де реєструються заражені тварини, всі собаки та коти мають щомісячно та цілий рік отримувати препарати для профілактики дирофіляріозу.

Збільшення числа бродячих тварин, масова їх міграція в природі та населених пунктах, процес урбанізації й потепління клімату сприяє зростанню передачі дирофіляріозу від диких до домашніх тварин і людини.

Піклуйтесь про своє здоров’я! Будьте здорові!

Проєкт «Мобільний автобус» – у Козельці Триває співпраця між ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» та Обласним центром крові: 27 березня медик... 28 Березня 2024
Як запобігти серцево-судинним захворюванням Серцево-судинні захворювання – основна причина смертності в Україні, особливо серед чоловіків. Що потрібно знати, щоби потур... 21 Березня 2024
6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою Для поширення інформації про цю патологію 6 березня світова спільнота відзначає День боротьби з глаукомою. Він започатковаий у 200... 6 Березня 2024