Гаряча лінія +380950010340

Що треба знати про дирофіляріоз

В Чернігівській області проблема захворюваності на дирофіляріоз не втрачає своєї актуальності на сьогоднішній день.

06.07.2022 з відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» отримано екстрене повідомлення про випадок захворювання на дирофіляріоз верхньої повіки лівого ока у жительки міста Чернігів. Вважає себе хворою з 05.07.2022 року, коли з`явилось пухлиноподібне утворення на верхній повіці лівого ока. 05.07.2022 року о 21-00год. хвора звернулася за медичною допомогою до відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР. 05.07.2022року під час оперативного втручання був виявлений і видалений ниткоподібний гельмінт. Лікування амбулаторне. У ході епідрозслідування встановлено, що хвора відмічала покуси комарами та мошками.

Що ж це таке захворювання – дирофіляріоз?

Дирофіляріоз(Dirofilariasis,злат. «diro, filum» –«зла нитка») -гельмінтозне захворювання, що викликається нематодами роду Dirofilaria. Довжина дорослих особин сягає 40 см, діаметр до 1,3 мм.

Переносниками інвазії є комарі різних видів роду Culex та Anopheles, які при укусах переносять личинки – мікрофілярії від хворої тварини (частіше це собаки) до здорової і таким же чином можуть заразити людину. Проте, інвазована людина не є джерелом зараження для комарів, не бере участі в розповсюдженні цієї інвазії, оскільки самки не досягають в її організмі статевої зрілості, відповідно не відроджують мікрофілярій в кров. Окрім собак заражатися можуть й інші види тварин: вовки, лиси, койоти, домашні та дикі кішки, тхори, ондатри, морські леви, носухи.

Зазвичай людина вражається в період активності комарів з травня по вересень, під час відпочинку на природі чи роботі на городі, дачі, та в інших місцях, де є значні популяції комарів і вражені тварини.

Перший симптом захворювання – болісна пухлина, в якій відчувається свербіж і печія різної ступені інтенсивності, почервоніння. Деякі пацієнти вказували на відчуття повзання, руху “чогось” усередині пухлини, переміщення під шкірою. При своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні, захворювання повністю виліковується, працездатність повністю відновлюється.

Основним профілактичним заходом є попередження укусів комарів: захист житла від зальоту комарів за допомогою засітчення вікон, кватирок, знищення комарів, які залетіли в приміщення, механічними засобами або за допомогою інсектицидних аерозолей, електричних фумігаторів.

Людям, які мандрують до місць, де поширена дирофілярна інвазія серед диких тварин, слід застосовувати активний захист від укусу комарів: закритий захисний одяг, використання антимоскітних сіток,репелентівтощо.

З настанням сезону активності переносників (комарів) радимо власникам собак обстежити своїх улюбленців у ветеринарних лабораторіях на наявність личинок дирофілярій у крові, а при виявленні інвазії провести належне протипаразитарне лікування з метою оздоровлення джерела та профілактики зараження членів родини. Лікарська профілактика дирофіляріозу проводиться в США, Канаді, країнах Європи та Азії. В регіонах, де реєструються заражені тварини, всі собаки та коти мають щомісячно та цілий рік отримувати препарати для профілактики дирофіляріозу.

Збільшення числа бродячих тварин, масова їх міграція в природі та населених пунктах, процес урбанізації й потепління клімату сприяє зростанню передачі дирофіляріозу від диких до домашніх тварин і людини.

Піклуйтесь про своє здоров’я! Будьте здорові!

ІЄРСИНІОЗ. НАСКІЛЬКИ ХВОРОБА НЕБЕЗПЕЧНА? Ми вже повідомляли про виявлення нашими спеціалістами за результатами мікробіологічного дослідження збудника ієрсиніозу (або як йо... 16 Березня 2023
Відкрито Центр знань з неінфекційних захворювань 7 березня у Києві презентували новостворений Центр знань з неінфекційних захворювань (НІЗ). Його створили на базі ДУ «Центр громад... 10 Березня 2023
Обережно, ієрсиніоз! Спеціалістами Ніжинського міськрайонного відділу ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за ... 10 Березня 2023