Вода – не завжди безпечна
Значне підвищення грунтових вод на території Чернігівської області спричинило низку негараздів як для місцевого населення, так і для можливості пересуватися дорогами: домоволодіння, що опинилися у зоні «великої води» підтоплені, а ті, хто бажають проїхати автівкою до інших населених пунктів, опиняються перед дилемою – очікувати, коли вода спаде, або ж вишукувати альтернативні шляхи доїзду до місця призначення.
Відтак паводок може сприяти виникненню захворювань, які поширюються водним шляхом. Тому така ситуація перебуває на постійному контролі ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» і спеціалісти Центру використовують наявні сучасні методи лабораторного контролю за якістю та безпечністю води питної.
Так, за період з 15 по 24 лютого фахівцями Центру відібрано та досліджено:
– на мікробіологічні показники – 94 зразки води питної централізованого водопостачання та 149 зразків води питної нецентралізованого водопостачання. Не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» 2 зразки води питної централізованого водопостачання, що становить 2,1 відсотка, та 58 зразків води питної нецентралізованого водопостачання, що становить 38,9 відсотків. Слід відмітити значне погіршення якості води питної в колодязях громадського та індивідуального користування в населених пунктах Чернігівського району, де спостерігається підтоплення домогосподарств. Інформація про результати досліджень надана органам місцевого самоврядування, органам виконавчої влади та власникам джерел водопостачання. Після проведення дезінфекції заплановані повторні лабораторні дослідження;
– на санітарно – хімічні та органолептичні показники – 93 зразки води питної централізованого водопостачання та 233 зразки води питної нецентралізованого водопостачання. Не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» 9 зразків води питної централізованого водопостачання, що становить 9,7 відсотків, та 86 зразків води питної нецентралізованого водопостачання, що становить 36,9 відсотків. В мережі централізованого водопостачання відхилення виявляються за вмістом заліза і відповідно за органолептичними показниками, а в мережі нецентралізованого водопостачання – за вмістом амонію, нітритів та нітратів, що свідчить про свіжі забруднення води питної і це пов’язано з підняттям грунтових вод. Власникам джерел водопостачання повідомлено про небезпеку використання води питної з високим вмістом нітратів, в першу чергу для дітей. Інформація про результати досліджень надана власникам джерел водопостачання, органам виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Отже, будьте обережні! Вода – не тільки джерело життя, а і чинник виникнення небезпечних недуг.