Епідсезон 2022-2023р: чого очікувати від грипу?
Вже цього тижня розпочнеться календарна зима, тому, зважаючи на погодні явища, слід очікувати збільшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. Передбачається, що ці хвороби триматимуть нас у «напрузі» десь до березня-квітня наступного року. Тому кожен із нас повинен усвідомити, як захистити себе та своє оточення від інфекції. Крім того, не слід забувати, що нинішнього епідемічного сезону в Україні, окрім збудників респіраторних інфекцій, продовжує циркулювати і коронавірус SARS-CoV-2. Тобто, наш організм повинен протистояти подвійній загрозі, як це спостерігається вже з 2020-го року, коли ми вперше почули про COVID-19.
Згідно з прогнозом ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» (https://life.pravda.com.ua/health/2022/09/28/250617/), протягом епідемічного сезону 2022-23 років в України ймовірно циркулюватимуть наступні штами збудників грипу:
-вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
-вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
-вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
-вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).
Втім, для нашого організму практично немає значення, який саме вид вірусу у ньому «оселився», адже симптоматика при захворюванні однакова – раптова лихоманка, головний біль, біль у м’язах та суглобах, респіраторні прояви. Інкубаційний період триває 1–7 днів (у середньому 2 дні). Період заразливості у дорослих — 1 день перед і до 5 днів після появи симптомів (іноді навіть до 10 днів), а в малих дітей — декілька днів перед і ?10 днів після появи симптомів. Хворі з тяжкими порушеннями імунітету можуть виділяти вірус протягом декількох тижнів або місяців.
Так протягом минулого епідемічного сезону з 1 жовтня 2021 року по 20 травня 2022 року на Чернігівщині перехворіло 167 178 осіб, що становить 17,3 % населення області; в т.ч. дітей 47371, що становить 30,6% дитячого населення. Відсоток захворілих дітей серед усіх перехворілих становить 28,3%. Серед госпіталізованих 3060 осіб (1,8% від всіх захворілих) переважають дорослі 69,2 %( абс. число – 2118). Впродовж епідемічного сезону реєструвалося перевищення епідемічного рівня захворюваності. З початку епідсезону вакциновано проти грипу 3001 особа, в т.ч. 451 дитина віком до 6 років.
ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» з 1.10.2022 року проводить щотижневий моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ. Захворюваність на ГРВІ в Україні не перевищує епідемічний поріг та перебуває на міжсезонному рівні. За минулий (47) тиждень до закладів охорони здоров’я області звернулося на 9,5% більше осіб, яким встановлено діагноз «ГРВІ», ніж за попередній тиждень (абс.число – 3271 особа), дітей на 17,0% більше (абс.число – 1498 осіб). Рівень захворюваності нижче епідемічного порогу на 40,2% та відповідає середньорічному рівню для даної пори року. Серед госпіталізованих (29 осіб) переважають діти (75,0%).
Зареєстровано перевищення епідемічного рівня захворюваності у територіальних громадах Ніжинського (Батуринська міська, Вертіївська сільська, Мринська сільська, Ніжинська міська), Прилуцького (Варвинська селищна, Линовицька селищна, Парафіївська селищна) та Новгород-Сіверського (Понорницька селищна) районів. З початку епідсезону в області вакциновано проти грипу 609 осіб, в т.ч. 73 дітей віком до 6 років. Так при обстеженні осіб з респіраторними симптомами методом ПЛР виділено 11 вірусів грипу типу А, всі із Ніжинського району, в т.ч. 4 дітей шкільного віку.
Найкраща профілактика грипу – вакцинація. І хоча вона не входить до обов’язкових, які передбачені Національним календарем щеплень, вона є рекомендованою для здійснення щорічно (Розділ 3 наказу МОЗ України №595 від 16.09.2011). Це пов’язано із тим, що через мутації вірусу склад вакцини змінюється щороку.
Тепер в аптечній мережі доступні вакцини проти грипу – Ваксигрип (Sanofi,Франція) та ДжіСі Флю (Green Cross, Південна Корея). Враховуючи, що вакцинація від грипу дає позитивний результат (попереджує ускладнення, знижує летальність, полегшує перебіг хвороби у разі, якщо людина захворіла), щепитися від грипу рекомендовано всім групам населення (у першу чергу дітям від 6-ти місяців, вагітним, медичним працівникам, людям похилого віку, чоловікам та жінкам, що живуть із хронічними захворюваннями, а також військовим, поліцейським та представникам органів безпеки) при умові, якщо відсутні протипоказання. Тому, перш ніж вдаватися до вакцинації, необхідно звернутися за консультацією до свого сімейного лікаря, який і дасть направлення на профілактичне щеплення. Загалом вакцинація є не тільки надійним методом боротьби із захворюванням на грип, а і найдешевшим, бо економічні затрати на медикаментозну профілактику чи лікування навіть неускладненого грипу значно перевищують вартість вакцини. Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоб сформувалася достатня кількість захисних антитіл, для чого потрібно приблизно два тижні. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо уже зафіксовані сезонні спалахи грипу. Між тим, вакцина проти грипу не ефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2, адже причиною першої є віруси грипу, другої – коронавірус. Відтак щеплення проти COVID-19 та грипу можна робити одночасно в різні руки або з певним часовим проміжком.
ГРВІ і грип, як і будь-яку іншу хворобу, легше попередити, ніж лікувати (до речі, самолікування при грипі протипоказано категорично, якщо захворіли – консультуйтеся із лікарем). Тому для убезпечення себе від захворювання на грип та ГРВІ необхідно:
– Вакцинуватися ( вакцину від грипу можна придбати в аптечній мережі за власні кошти);
– Уникати скупчень людей, дотримуватися фізичної дистанції у громадських місцях;
– Користуватися одноразовими масками (респіраторами) в місцях з великою кількістю людей (магазини, поліклініки, аптеки, а також бомбосховища та укриття);
– Підвищувати опорну здатність організму (прогулянки на свіжому повітрі, вживання продуктів харчування, багатих на вітаміни);
– Регулярно провітрювати приміщення та робити вологе прибирання;
– Дотримуватися простих правил особистої гігієни – мити руки з милом або обробляти їх антисептичними засобами із вмістом спирту не менше 60-70%;
– Дотримуватися респіраторної гігієни під час кашлю та чхання –прикривати рот та ніс серветками, а при їхній відсутності – кашляти у згин руки;
– Користуватися лише одноразовими паперовими серветками та рушниками;
– При перших ознаках захворювання (лихоманка, сухий кашель, нежить, головний біль) залишайтеся вдома та зверніться до свого сімейного лікаря.
Пам’ятайте – здоров’я кожного українця потрібне не тільки йому та його родині, а і нашому суспільству, адже нам відбудовувати державу після перемоги.