Гаряча лінія +380950010340

Епідсезон 2022-2023р: чого очікувати від грипу?

Вже цього тижня розпочнеться календарна зима, тому, зважаючи на погодні явища, слід очікувати збільшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. Передбачається, що ці хвороби триматимуть нас у «напрузі» десь до березня-квітня наступного року. Тому кожен із нас повинен усвідомити, як захистити себе та своє оточення від інфекції. Крім того, не слід забувати, що нинішнього епідемічного сезону в Україні, окрім збудників респіраторних інфекцій, продовжує циркулювати і коронавірус SARS-CoV-2. Тобто, наш організм повинен протистояти подвійній загрозі, як це спостерігається вже з 2020-го року, коли ми вперше почули про COVID-19.
Згідно з прогнозом ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» (https://life.pravda.com.ua/health/2022/09/28/250617/), протягом епідемічного сезону 2022-23 років в України ймовірно циркулюватимуть наступні штами збудників грипу:
-вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
-вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
-вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
-вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).
Втім, для нашого організму практично немає значення, який саме вид вірусу у ньому «оселився», адже симптоматика при захворюванні однакова – раптова лихоманка, головний біль, біль у м’язах та суглобах, респіраторні прояви. Інкубаційний період триває 1–7 днів (у середньому 2 дні). Період заразливості у дорослих — 1 день перед і до 5 днів після появи симптомів (іноді навіть до 10 днів), а в малих дітей — декілька днів перед і ≥10 днів після появи симптомів. Хворі з тяжкими порушеннями імунітету можуть виділяти вірус протягом декількох тижнів або місяців.
Так протягом минулого епідемічного сезону з 1 жовтня 2021 року по 20 травня 2022 року на Чернігівщині перехворіло 167 178 осіб, що становить 17,3 % населення області; в т.ч. дітей 47371, що становить 30,6% дитячого населення. Відсоток захворілих дітей серед усіх перехворілих становить 28,3%. Серед госпіталізованих 3060 осіб (1,8% від всіх захворілих) переважають дорослі 69,2 %( абс. число – 2118). Впродовж епідемічного сезону реєструвалося перевищення епідемічного рівня захворюваності. З початку епідсезону вакциновано проти грипу 3001 особа, в т.ч. 451 дитина віком до 6 років.
ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ України» з 1.10.2022 року проводить щотижневий моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ. Захворюваність на ГРВІ в Україні не перевищує епідемічний поріг та перебуває на міжсезонному рівні. За минулий (47) тиждень до закладів охорони здоров’я області звернулося на 9,5% більше осіб, яким встановлено діагноз «ГРВІ», ніж за попередній тиждень (абс.число – 3271 особа), дітей на 17,0% більше (абс.число – 1498 осіб). Рівень захворюваності нижче епідемічного порогу на 40,2% та відповідає середньорічному рівню для даної пори року. Серед госпіталізованих (29 осіб) переважають діти (75,0%).
Зареєстровано перевищення епідемічного рівня захворюваності у територіальних громадах Ніжинського (Батуринська міська, Вертіївська сільська, Мринська сільська, Ніжинська міська), Прилуцького (Варвинська селищна, Линовицька селищна, Парафіївська селищна) та Новгород-Сіверського (Понорницька селищна) районів. З початку епідсезону в області вакциновано проти грипу 609 осіб, в т.ч. 73 дітей віком до 6 років. Так при обстеженні осіб з респіраторними симптомами методом ПЛР виділено 11 вірусів грипу типу А, всі із Ніжинського району, в т.ч. 4 дітей шкільного віку.
Найкраща профілактика грипу – вакцинація. І хоча вона не входить до обов’язкових, які передбачені Національним календарем щеплень, вона є рекомендованою для здійснення щорічно (Розділ 3 наказу МОЗ України №595 від 16.09.2011). Це пов’язано із тим, що через мутації вірусу склад вакцини змінюється щороку.
Тепер в аптечній мережі доступні вакцини проти грипу – Ваксигрип (Sanofi,Франція) та ДжіСі Флю (Green Cross, Південна Корея). Враховуючи, що вакцинація від грипу дає позитивний результат (попереджує ускладнення, знижує летальність, полегшує перебіг хвороби у разі, якщо людина захворіла), щепитися від грипу рекомендовано всім групам населення (у першу чергу дітям від 6-ти місяців, вагітним, медичним працівникам, людям похилого віку, чоловікам та жінкам, що живуть із хронічними захворюваннями, а також військовим, поліцейським та представникам органів безпеки) при умові, якщо відсутні протипоказання. Тому, перш ніж вдаватися до вакцинації, необхідно звернутися за консультацією до свого сімейного лікаря, який і дасть направлення на профілактичне щеплення. Загалом вакцинація є не тільки надійним методом боротьби із захворюванням на грип, а і найдешевшим, бо економічні затрати на медикаментозну профілактику чи лікування навіть неускладненого грипу значно перевищують вартість вакцини. Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоб сформувалася достатня кількість захисних антитіл, для чого потрібно приблизно два тижні. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо уже зафіксовані сезонні спалахи грипу. Між тим, вакцина проти грипу не ефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2, адже причиною першої є віруси грипу, другої – коронавірус. Відтак щеплення проти COVID-19 та грипу можна робити одночасно в різні руки або з певним часовим проміжком.
ГРВІ і грип, як і будь-яку іншу хворобу, легше попередити, ніж лікувати (до речі, самолікування при грипі протипоказано категорично, якщо захворіли – консультуйтеся із лікарем). Тому для убезпечення себе від захворювання на грип та ГРВІ необхідно:
– Вакцинуватися ( вакцину від грипу можна придбати в аптечній мережі за власні кошти);
– Уникати скупчень людей, дотримуватися фізичної дистанції у громадських місцях;
– Користуватися одноразовими масками (респіраторами) в місцях з великою кількістю людей (магазини, поліклініки, аптеки, а також бомбосховища та укриття);
– Підвищувати опорну здатність організму (прогулянки на свіжому повітрі, вживання продуктів харчування, багатих на вітаміни);
– Регулярно провітрювати приміщення та робити вологе прибирання;
– Дотримуватися простих правил особистої гігієни – мити руки з милом або обробляти їх антисептичними засобами із вмістом спирту не менше 60-70%;
– Дотримуватися респіраторної гігієни під час кашлю та чхання –прикривати рот та ніс серветками, а при їхній відсутності – кашляти у згин руки;
– Користуватися лише одноразовими паперовими серветками та рушниками;
– При перших ознаках захворювання (лихоманка, сухий кашель, нежить, головний біль) залишайтеся вдома та зверніться до свого сімейного лікаря.
Пам’ятайте – здоров’я кожного українця потрібне не тільки йому та його родині, а і нашому суспільству, адже нам відбудовувати державу після перемоги.

Щодо захворюваності на ГРВІ та грип Продовжується моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ. За минулий тиждень до закладів охорони здоров’я звернулося на 7,8% менше ... 23 Травня 2023
Щодо захворюваності на ГРВІ та грип Резюме за 16 тиждень по Чернігівській області • Спостерігається зниження інтенсивності епідемічного процесу по Чернігівській облас... 27 Квітня 2023
Захист від грипу актуальний будь-якої пори року Незважаючи на прихід весни, проблемою захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції не можна нехтувати. Навпаки, ... 13 Квітня 2023